Mijëra njerëz kanë dalë në rrugë në Spanjë brenda natës në mbështetje të një reperi të burgosur.

Në Barcelonë pati dhe përplasje mes protestuesve dhe policisë, me këtë të fundit që u përpoq të shpërndajë protestuesit.

Reperi Pablo Hasel u arrestua të martën, pasi bëri barrikadë në një universitet për të shmangur arrestimin.

Ai përballet me nëntë muaj burg për mbrojtjen e terrorizmit dhe shpifje kundër kurorës dhe institucioneve shtetërore me anë të teksteve të këngëve të tij.

Rasti i Hasel ka ringjallur një debat rreth fjalës së lirë në Spanjë. Demostrata u raportuan në qytete anembanë rajonit të Katalonjës dhe në qytetin lindor të Valencias të martën në mbrëmje, disa orë pasi Hasel filloi të vuante dënimin e tij.

Në Barcelonë, rreth 2,000 njerëz u bashkuan me protestat dhe tundën pankarta me leximin “Lironi Pablon”. Disa raste dhunë u raportuan më vonë ndërsa policia u zhvendos dhe demonstruesit vendosën koshat e plehrave dhe hodhën sende.

Demonstrata më e madhe përfshiu 5,000 njerëz në qytetin e Girona ndërsa qindra të tjerë u mblodhën në Lérida, ku reperi u arrestua herët gjatë ditës. 2.000 të tjerë kërkuan lirimin e Hasel në qytetin e tij të lindjes Segrià, sipas mediave katalanase.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb