Video skandaloze/ Policët serbë festojnë me këngë për gjenocidin e Srebrenicës, reagon ashpër deputeti shqiptar

C3FE910A-13B1-4973-A707-F4670901543F-750x375-1-780x439-1.jpeg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Në rrjetet sociale është publikuar një videot ku zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë gjatë ndërrimit të viteve janë shfaqur duke kënduar këngë që u kushtohen çetnikëve serbë që kryen krime në Kroaci dhe Bosnjë e Hercegovinë gjatë presidencës së Sllobodan Milloshevic.

Së fundmi ka reaguar edhe deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi i cili shkruan se këngët e policive të Sredrenicë të re në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Sërbisë së Vulinit dhe Vuçiçit.

“Këngët e policëve për Srebrenicë të re në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Serbisë së Vulinit dhe Vuçiqit. “O Pazar – Vukovari i ri, oj Sjenicë – Srebrenicë e re”. Këto janë vargjet të cilët gjatë festimit të vitit të ri i kënduan disa pjesëtarë të policisë që veprojnë në zonën e Sanxhakut. Ato i publikuan me krenari edhe në rrjetet e tyre sociale. Sigurisht. Çfarë të pritet nga polici kur Ministri i tij mohon çdo ditë gjenocidin e Srebrenicës, me heshtjen miratuese të Presidentit Vuçiq. Këngët e policëve në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Serbisë së Vulinit dhe Vuçiçit”, ka shkruar Kamberi.

Kujtojmë se Priboj është një mjedis multietnik, ku gjatë luftës në Bosnje, edhe kundër qytetarëve boshnjakë të kësaj komune të Sanxhakut janë bërë krime të tmerrshme për të cilat askush nuk ka marrë përgjegjësi.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë