Në rrjetet sociale po përhapen video që tregojnë se si digjet vendlindja e themeluesit të Republikës së ashtuquajtur Islamike, Ajatollah Ruhollah Khomeini dhe aktivistët pretendojnë se i është vënë zjarri nga protestuesit.

Reuters konfirmoi vendndodhjen e dy videove duke përdorur harqe dhe ndërtesa të veçanta që përputhen me skedarët.

Por agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve Tasnim mohoi që shtëpia e Khomeinit ishte djegur, duke shtuar se një numër i vogël njerëzish ishin mbledhur para saj.

Videot në mediat sociale tregojnë dhjetëra njerëz që këndojnë dhe ndërtesa digjet.

Reuters nuk mund të konfirmojë në mënyrë të pavarur se kur janë bërë regjistrimet.

Rrjeti aktivist 1500Tasvir tha se incidenti ndodhi të enjten mbrëma në vendlindjen e Khomeinit, në jug të kryeqytetit Teheran.

Shtëpia e tij është kthyer në muze.

“Raporti është i rremë”, njoftoi agjencia e lajmeve Tasnim.

“Dyert e shtëpisë së themeluesit të revolucionit të madh janë të hapura për publikun”, shtuan ata.

Khomeini vdiq në vitin 1989.

Protesta dhe viktima në të gjithë vendin

Pasardhësi i tij, Ayatollah Ali Khamenei, është nën presion të madh nga protestat mbarëkombëtare që kërkojnë vdekjen e tij, të cilat u nxitën nga vdekja më 16 shtator e një 22-vjeçareje, Mahsa Amini, në paraburgimin e policisë morale të Iranit.

Të premten, Tasnim raportoi për protestuesit pro-qeveritarë në qytetin verilindor të Mashadit, ku dy anëtarë të milicisë pro-qeveritare Basij u vranë të enjten.

Dy agjentë të inteligjencës u vranë në përleshjet me protestuesit të enjten mbrëma, sipas faqes së internetit të Gardës Revolucionare.

Tre anëtarë të tjerë të Gardës Revolucionare dhe një anëtar i Basias thuhet se janë vrarë në Teheran, si dhe një anëtar i Basias dhe një polic në Kurdistan të enjten.

Mediat iraniane raportuan se dy anëtarë të Gardës Revolucionare u vranë në trazira në qytetin veriperëndimor të Bukanit dhe se shefi i policisë vdiq në Sanandai, kryeqyteti i provincës Kurdistan, të enjten mbrëma.