Ish-Guvernatori i Kalifornisë Arnold Schwarzenegger tha se Presidenti në largim Donald Trump është një udhëheqës i pasuksesshëm, i cili do të mbahet mend në histori si kreu më i keq i shtetit amerikan.

Schwarzenegger, një republikan si Trump, shprehu kënaqësinë në mesazhin video se mandati i Trump skadon për dhjetë ditë dhe se “së shpejti do të jetë aq i parëndësishëm sa një cicërimë e vjetër”.

Ai bëri thirrje për unitet shtetëror dhe njoftoi mbështetjen për presidentin e ri, demokratin Joseph Biden.

Schwarzenegger, i njohur për rolet e tij në filma aksion, ishte guvernator i Kalifornisë nga 2003 deri në 2011.

Ai e krahasoi turmën që u përplas në Kapitol me nazistët: “E mërkura ishte ‘Nata e kristaltë’, pikërisht në Shtetet e Bashkuara”.

Në vitin 1938, nazistët vandalizuan shtëpitë, shkollat ​​dhe bizneset hebreje në Gjermani dhe Austri gjatë një sulmi të quajtur “Nata e kristaltë” (“Nata e xhamave të thyer”).

My message to my fellow Americans and friends around the world following this week’s attack on the Capitol. pic.twitter.com/blOy35LWJ5

— Arnold (@Schwarzenegger) January 10, 2021

“Xhamat në dritaret e Kapitolit të SHBA ishin thyer. Por turma jo vetëm që theu xhamat e Kapitolit, por edhe idetë që morëm si të mirëqena … Ata shkelën vetë parimet mbi të cilat u themelua vendi ynë, “tha Schwarzenegger.

“Për ata që mendojnë se mund të përmbysni Kushtetutën e SHBA, ta dini këtë: Ju kurrë nuk do të fitoni!”, tha Schwarzenegger.

Në një video më të gjatë se shtatë minuta e gjysmë, Schwarzenegger krahasoi demokracinë amerikane me një shpatë që mbante në rolin e tij si Conan te “The Barbarian”, për të cilin ai tha se “po forcohej aq më shumë”.

“Unë besoj se, për aq sa jemi të tronditur nga ngjarjet e ditëve të fundit, ne do të jemi më të fortë, sepse tani ne e kuptojmë se çfarë mund të humbasim,” tha ai, duke shtuar se ata që qëndrojnë pas trazirave të së mërkurës dhe ata që i inkurajuan, do të mbajnë përgjegjësi.