Home BOTA Vizat, kryefjala e vizitës së Von der Leyen në Kosovë

Vizat, kryefjala e vizitës së Von der Leyen në Kosovë

0
Vizat, kryefjala e vizitës së Von der Leyen në Kosovë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë të enjten se vendi i Kosovës është në Bashkimin Evropian dhe se BE-ja nuk është e plotë pa Kosovën.

Në konferencën për media pas takimit me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, ajo tha se Kosova do të ketë mbështetje në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe vlerësoi se Prishtina ka bërë përparim të madh dhe është e përkushtuar në rrugën evropiane.

“Vendi i Kosovës është në Bashkimin Evropian, për këtë jam i bindur dhe ju e dëshmoni çdo ditë. Evropa nuk është e plotë pa Kosovën. BE-ja është e përkushtuar ndaj procesit të zgjerimit dhe ne do t’ju mbështesim me aq sa mundemi për t’iu bashkuar BE-së”, tha ajo.

Ajo ka konfirmuar se janë plotësuar të gjitha kushtet për liberalizimin e regjimit të vizave, ndërsa ka thënë se për këtë duhet të bindet edhe Këshilli Evropian.

“Kosova e meriton liberalizimin e vizave, e di sa e rëndësishme është për ju. Ju keni përmbushur të gjitha standardet. Vlerësimi ynë ka qenë se duhet të bëhet në korrik. Detyra jonë është të bindim të gjithë Këshillin Evropian. Ju mund të mbështeteni tek ne në Komision sepse ne do të bëjmë gjithçka për t’ju ndihmuar në rrugën tuaj”, tha Von der Leyen.

“Veprimet specifike”

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani tha se vizita e Von der Leyen konfirmon edhe një herë përkushtimin e Komisionit Evropian ndaj Kosovës dhe rajonit.

Ajo tha se është thelbësore që Bashkimi Evropian të qëndrojë pranë Kosovës në krizën me të cilën po përballen të gjithë.

“Ka ardhur koha që BE-ja të ndërmarrë veprime konkrete drejt integrimit të vendeve demokratike të Ballkanit Perëndimor. Kjo është sigurisht për vendet që duan të ndërmarrin hapa seriozë drejt integrimit në BE. Duhet të kërkojmë mbështetjen e të gjitha strukturave të BE-së. Edhe pse jemi në vendin e parë në Evropë dhe të dytin në botë sa i përket reformave në fushën e sundimit të ligjit, qytetarët e Kosovës mbeten të izoluar në zemër të Evropës”, ​​tha ajo.

Osmani tha se përkundër përmbushjes së të gjitha kritereve, liberalizimi i vizave ende nuk ka ndodhur dhe shprehu shpresën se thirrja e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës do të përkrahet nga të gjitha vendet anëtare.

Ajo tha se raporti i progresit, i cili është më i miri për Kosovën deri më tani, është dëshmi se populli i Kosovës është i përkushtuar ndaj vlerave evropiane dhe sundimit të ligjit.

Ajo shprehu shqetësimin për veprimet destabilizuese të Rusisë dhe “satelitëve të saj në rajon”.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë