Ministri i Turizmit i Izraelit udhëtoi në Arabinë Saudite për një konferencë të Kombeve të Bashkuara, tha zyra e tij, duke e përshkruar vizitën si udhëtimin e parë publik në vend nga një anëtar i qeverisë izraelite.

Vizita dy-ditore e Haim Katz në Riad vjen ndërsa Arabia Saudite ndjek një marrëveshje të mundshme të ndërmjetësuar nga SHBA për të vendosur marrëdhënie dypalëshe zyrtare me Izraelin.

Katz kryeson një delegacion si pjesë e një veprimtarie të Organizatës Botërore të Turizmit të OKB-së.

“Turizmi është një urë lidhëse midis kombeve,” tha Katz, sipas një deklarate nga zyra e tij.

Bashkëpunimi në fushën e turizmit ka potencialin për të bashkuar zemrat dhe për të bërë përparim ekonomik, shtoi ai.

“Unë do të punoj për të përmirësuar bashkëpunimin, turizmin dhe marrëdhëniet e jashtme të Izraelit,” tha Katz.

Qeveria saudite nuk e konfirmoi menjëherë vizitën.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re