Më 10 shtator, Presidentja e sapoemëruar i Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, do të paraqesë përbërjen e “kabinetin” e saj të ri. Atëherë do të dihet edhe kush do të jetë komisioneri i ri përgjegjës për zgjerimin e Unionit.

Me qeverinë e re italiane që zyrtarisht emëron Paolo Gentiloni si komisarin e saj të ardhshëm sot, Ursula fon der Leyen ka përfunduar një listë prej 27 komisionerësh që duhet të përfaqësojnë ekipin e saj në pesë vitet e ardhshme.

Do jetë ajo që do u ndajë fushat për të cilat do të ngarkohen në bazë të politikave të BE-së.

“Jam i kënaqur që kam marrë emrat nga të gjitha shtetet anëtare. Shpresoj të bashkoj një ekip të ekuilibruar, të cilin do ta prezantoj të martën”, shkroi Von der Leyen.

Politika e zgjerimit të bashkimit

Të martën do të zbulohet se kush do të jetë komisioneri i ri përgjegjës për zgjerimin. Sipas informacioneve jozyrtare, Hungaria është e interesuar të marrë një portofol shtesë. Opsionet përfshijnë përmendjen e kandidatit slloven për komisar, Janez Lenarcic, si dhe ish-ministrin e Jashtëm të Belgjikës, Didier Reynders.

Në këtë kohë, është e panjohur se në cilin format do të përfaqësohet politika e zgjerimit në Komisionin e ri Evropian. Komisioneri i fundit i ngarkuar vetëm me zgjerimin ishte Olli Rehn. Pasardhësit të tij, Stefan Fuele, iu dha një mandat që përfshinte politikën e fqinjësisë, ndërsa Johannes Hahn që po largohet ishte po ashtu në krye të “negociatave për zgjerimin” dhe politikën e fqinjësisë.

Ekipi i komisionerëve të emëruar nga Von der Leyen të martën do të duhet të kalojë debate me eurodeputetët para se të emërohen zyrtarisht në postet e reja më 1 nëntor.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re