Vrasja mes shqiptarëve, qëlloi bashkëkombasin në Porsche te semafori, autori: E bëra për vetëmbrojtje

gjermani.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ka nisur në Gjermani një prej gjyqeve më të përfolura. Në qershor të këtij viti, një shqiptar i Kosovës, i quajtur Rinor Z, qëlloi për vdekje bashkëkombasin e tij, Armin N, teksa po qëndronte në semafor me makinën e tij luksoze, një Porsche.

Ngjarja tronditi qytetin e Hanoverit dhe shkaktoi panik pasi ndodhi në mes të qytetit. Në seancën e parë, Rinori mbante veshur një kapuç, ndërsa nuk foli përpara togave të zeza. Avokati i 33-vjeçarit shqiptar tha se ai veproi për vetëmbrojtje.

Historia nis me një përplasje fizike mes Rinorit dhe Nexhip M, kunatit të Arminit. Gazeta BILD shkruan se Rinori e kishte dhunuar Nexhipin pas një sherri për një shumë të madhe parash. Të dy kontraktorët në fushën e ndërtimit ishin përplasur fizikisht dhe Rinori i kishte thyer katër dhëmbë.

Pas sherrit, Nexhipi bashkë me Arminin kishin hipur në makinën e tyre Porsche dhe e kishin ndjekur nga pas Rinorin. Në momentin që makinat ndaluan në semafor, Nexhipi zbriti nga mjeti dhe nisi të qëllonte me një dërrasë mbi xhamat e makinës Mercedes të Rinorit. Ky i fundit nxori armën dhe qëlloi mbi Arminin. 50-vjeçari arriti të shpëtonte nga plumbat.

Më pas Rinori qëlloi dy herë mbi Arminin. Një plumb rezultoi fatal.

Vetëm pasi dërgoi gruan dhe fëmijët e tij në një vend të sigurt nga frika e hakmarrjes, Rinori u dorëzua në polici.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë