Vetëm një ditë pas sulmit në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë një pjesëtar i policisë, presidenti serb Aleksandër Vuçiç është takuar me ambasadorin e Rusisë në Beograd, Aleksandër Bocan-Harchenko.

 

Teksa ka publikuar një foto në rrjetet sociale me diplomatin rus, kreu i shtetit serb ka akuzuar kryeministrin e Kosovës Albin Kurti për  “spastrim etnik” me mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare.

 

ALEKSANDER VUÇIÇ

 

PRESIDENT I SERBISE

 

“Bisedë e rëndësishme me ambasadorin e Rusisë. Mirënjohës që i dëgjoi lutjet dhe kërkesat e palës serbe. E informova ambasadorin rus për faktin se në Kosovë po kryhet spastrim etnik brutal i organizuar nga Albin Kurti me mbështetjen e një pjese të bashkësisë ndërkombëtare.”

 

Po ashtu ka reaguar  dhe kremlini zyrtar nepermjet zedhenesit Dmitry Peskov  i cili  ka theksuar se Rusia po e ndjek nga afer situaten ne veri.

 

DMITRY PESKOV

ZEDHENES I KREMLINIT

 

“Gjendja është tejet e vështirë, shumë e tensionuar dhe me gjasë e rrezikshme, ne jemi duke e vëzhguar atë nga afër”.

 

 

Mbrëmjen e se  dielës presidenti serb bëri përgjegjës Albin Kurtin për situatën e krijuar, duke thënë se “disa serbë të Kosovës” u rebeluan dhe ngritën barrikada që mos të vuajnë më terrorin e qeverisë. Kreu i shtetit Serb përsëriti po ashtu qëndrimin e tij se Beogradi nuk do ta njohë kurrë Kosovën si shtet të pavarur.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re