Skip to content

Vuçiç përbetohet për jo luftë ndaj boshnjakëve

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç u përbetua se nuk do ketë tjetër luftë me boshnjakët, por njëhersh injorroi thirrjet për dëmshpërblim për atë që serbët i bënë Bosnjës në tre vite luftë. Ai tha se autoritetet serbe nuk mendojnë të bëjnë luftëra kundër boshnjakëve dhe se politika e Beogradit duhet të jetë “politikë e dorës së shtrirë” ndaj popullit boshnjak.

Siç raporton agjencia e lajmeve Beta, duke iu referuar Radio Televizionit Shtetëror të Serbisë, i pyetur për të komentuar qëndrimin e liderit të Partisë për Veprim Demokratik (SDA) Bakir Izetbegoviç se Serbia duhet t’i paguajë dëmshpërblim Bosnjës, Vuçiç tha se ishte “mënyra e tij për të marrë vota”.

“Politika jonë duhet të jetë një politikë e arritjes së dorës ndaj boshnjakëve, ne kemi shumë boshnjakë që jetojnë në Serbi dhe le të thotë ai (Izetbegoviç) çfarë të dojë”, tha presidenti serb.

“Nuk po përgatitemi për luftëra, nuk na shkon mendja të bëjmë luftë kundër boshnjakëve”.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë