Skip to content

Vuhani izolon një milion banorë pas rasteve të reja me COVID-19

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Qyteti kinez Vuhan ka izoluar pothuajse një milion njerëz, pas raportimit të katër raporteve asimptomatike me koronavirus.

 

Në këtë qytet janë raportuar rastet e para me këtë virus më 2020.

 

Banorëve të lagjes Xhanksia u është thënë të qëndrojnë brenda shtëpive të tyre për tri ditë, pas raportimeve të rasteve të infektimit.

 

Kina zbaton strategjinë e ‘zero rasteve me COVID’, duke përfshirë testime masive dhe izolime të ashpra.

 

Një masë e tillë ka rezultuar me më pak vdekje sesa në shumë shtete tjera në botë.

 

Megjithatë, strategjia është duke u kritikuar pasi njerëzit dhe bizneset po vazhdojnë të përballen me kufizime.

 

Vuhani është bërë i njohur për botën në fillim të vitit 2020, pasi shkencëtarët kanë zbuluar një koronavirus të ri dhe ky ka qenë qyteti i parë në botë që ka zbatuar masa të ashpra të izolimit.

 

Masën e njëjtë më vonë e ka ndjekur edhe pjesa më e madhe e botës.

 

Organizata Botërore e Shëndetësisë e pati shpallur koronavirusin si pandemi më 11 mars të vitit 2020.

 

Deri më tani janë regjistruar mbi 6 milionë njerëz të vdekur me këtë virus.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë