Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Sikur të kishin vjedhur kostumin e… Iron Man, disa ushtarë britanikë bënë një hyrje spektakolare duke fluturuar me kostume jet në bordin e HMS Queen Elizabeth, e cila po pret një konferencë ushtarake anglo-amerikane.

Me Forumin e Ardhmërisë së Atlantikut (AAF) mbi diskutimin se si marinat mund të përdorin më mirë teknologjinë dhe të shfrytëzojnë zhvillimet e reja për të përballuar sfidat e mbrojtjes dhe sigurisë, ndoshta nuk kishte mënyrë më të mirë për të hyrë.

Anija e Marinës Mbretërore, e cila u ankorua ‘një hedhje guri” nga Statuja e Lirisë në Portin e New York-ut, postoi në Twitter videon me mbishkrimin: “Na tregoni për hyrjet”.

HMS Mbretëresha Elizabeth lundroi për në SHBA nga Portsmouth më 7 shtator për të zëvendësuar anijen e saj simotër HMS Prince of Wales, e cila u dëmtua në ishullin Wight disa ditë përpara udhëtimit.

Luftanija 65,000 tonëshe shërben si vend lundrues për AAF – një konferencë e mbrojtjes që fokusohet në marrëdhëniet ushtarake, politike dhe strategjike anglo-amerikane.

Mbërritja e anijes së Marinës Mbretërore në New York erdhi disa orë pasi kryeministrja Liz Truss foli për synimet e saj për ta bërë marrëdhënien “speciale” të Mbretërisë së Bashkuar me SHBA “edhe më të veçanta” në vitet e ardhshme.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë