Mbetjet e një nëndetëse të marinës amerikane që fundosi shumicën e anijeve luftarake japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore janë gjetur në Detin e Kinës Jugore, rreth 80 vjet pasi u fundos nga forcat armike.

USS Harder ishte vendosur në një thellësi prej 914 metrash larg ishullit verior të Luzonit në Filipine. Harder u fundos në aksion më 29 gusht 1944, së bashku me ekuipazhin e saj prej 79 burrash.

Sipas BBC, në një nga operacionet e fundit luftarake, ai fundosi tre destrojerë japonezë dhe dëmtoi rëndë dy të tjerë në katër ditë. Kjo i detyroi japonezët të ndryshonin planet e tyre të betejës dhe të vononin forcën e tyre transportuese, duke kontribuuar në humbjen e tyre.

Filipinet ishin një nga fushat kryesore të betejës në Paqësor gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërsa SHBA luftuan për të rimarrë koloninë e saj të mëparshme nga Ushtria Perandorake Japoneze.

Ujërat brenda dhe përreth arkipelagut janë kthyer tashmë në një vend “pushimi” për luftanijet e famshme të Luftës së Dytë Botërore.

Në vitin 2015, miliarderi amerikan i vetëfinancuar Paul Allen gjeti rrënojat e Musashi-t, një nga dy luftanijet më të mëdha japoneze të ndërtuara ndonjëherë, në Detin Sibuyan të Filipineve.

Harder, i cili lundroi nën sloganin “Goditni më fort”, u gjet nga projekti Lost 52, i cili synon të gjejë 52 nëndetëset amerikane të humbura gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re