“Rusia po shkatërron qytet pas qyteti në Donbass, si Mariupol, si Volnovakha, si Bakhmut.” 

 

Deklarata u bë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke nënvizuar se mbrojtja “në kushte të tilla nuk është thjesht heroizëm, është diçka më shumë. Dhe falënderoj të gjithë luftëtarët tanë që i rezistojnë presionit të okupatorit”.

 

Nga ana tjeter ai shtoi se Ukraina po përgatitet të forcojë aftësitë e saj të mbrojtjes ajrore.

 

Marrëveshjet e parashikuara nga Kievi me vendet perendimore “do të ofrojnë mundësi më të mëdha operacionale” në trajtimin e sulmeve ruse ndaj popullatës civile me raketa dhe dronë.