Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka miratuar sanksione ndaj 185 kompanive dhe individëve që mbështesin luftën e Rusisë, tashmë në muajin e saj të dymbëdhjetë. ”Kompanitë dhe njerëzit e biznesit që transportojnë personel dhe pajisje ushtarake me hekurudhë në emër të shtetit agresor do të ndëshkohen”, tha Zelensky në fjalimin e tij video.

 

 

Ai tha se pasuritë e sekuestruara do të përdoren për të financuar përpjekjet e mbrojtjes kombëtare. Kompanitë bjelloruse që ndihmojnë Rusinë me dërgesat janë gjithashtu në listën e 182 kompanive dhe tre individëve. Zelensky tha gjithashtu se Ukraina po punon për të siguruar që shtetet e tjera të bllokojnë gjithashtu asetet e kompanive dhe falënderoi “të gjithë ata që ndihmojnë në forcimin e sanksioneve kundër Rusisë” dhe ”hetuesit që po zbulojnë dhe ndjekin evazionin e Rusisë ndaj masave ndëshkuese”. Zelensky përsëriti gjithashtu kërkesën e tij që Rusia të përjashtohej nga Lojërat Olimpike të vitit të ardhshëm në Paris dhe tha se ai u ka shkruar presidentëve të federatave kryesore ndërkombëtare të sportit.

 

 

”Në qytetin Kostyantynivka në rajonin e Donetskut, sulmet me raketa ruse në ndërtesat e banimit vranë dje tre persona dhe plagosën 14 të tjerë”, tha Zelensky.

 

 

Duke iu referuar perspektivës së ndihmës ushtarake nga Perëndimi, presidenti theksoi se Ukraina ka nevojë urgjente për raketa me rreze më të gjatë për të zmbrapsur sulme të tilla.