Christiane Hohmann është vendosur në krye të Delegacionit të BE-së në Shqipëri, duke zëvendësuar në këtë detyrë ish-ambasadorin Luigi Soreca-.

 

Ajo është aktualisht ambasadore e Gjermanisë në Estoni dhe më parë ka shërbyer si ambasadore gjermane në Bosnje dhe Hercegovinë.

 

Emërimi është bërë nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë Josep Borrell, i cili emëroi 31 kryetarë të Delegacioneve të Bashkimit Evropian.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re