Mbretëria e Bashkuar po përgatitet për superzgjedhje tw enjten, duke votuar për parlamentet rajonale të Skocisë dhe Uellsit, këshillat lokale në Angli dhe kryetarin e Bashkisë së Londrës. Sidoqoftë, të gjithë sytë janë drejt Skocisë sepse fituesi do të vendosë për referendumin e ardhshëm të pavarësisë.

Zgjedhja e 129 anëtarëve në Parlamentin skocez gjatë pesë viteve të ardhshme ka shkaktuar debat të ri nëse rajoni prej 5.5 milion banorësh duhet të shkojë në rrugën e vet dhe partia në pushtet dëshiron të marrë dritën jeshile për një referendum të ri për pavarësinë nga MB

Partia Kombëtare Skoceze (SNP) e kryeministres Nicole Sturgeon po shpreson për një shumicë në parlament në Edinburg, pasi ajo shumicë duhet të mbështesë planin e saj për të mbajtur një referendum të dytë në fund të vitit 2023 ose kur mbaron pandemia.

Atëherë kryeministri britanik Boris Johnson “nuk do të kishte asnjë justifikim demokratik, elektoral ose moral” për të bllokuar referendumin, tha Sturgeon këtë javë.

Sidoqoftë, sondazhet parazgjedhore sugjerojnë se SNP mund të mos ketë një shumicë të qartë dhe do të duhet të formojë një koalicion.

Brexit ka ndryshuar rrënjësisht situatën

Pesëdhjetë e pesë përqind e Skocezëve votuan në 2014 në një referendum “kundër” pavarësisë dhe kryeministri Johnson kundërshton votimin e ri, duke thënë se ai mbahet “një herë në brez”.

Një sondazh i kryer këtë javë nga firma konsulente Savanta ComRes tregon se sot rezultati do të ishte i njëjtë, që do të thotë se 49 përqind e skocezëve do të votonin kundër pavarësisë nëse referendumi do të mbahej tani dhe 42 përqind do të votonin pro.

Ithtarët e daljes nga MB (referuar si “indyref2”) argumentojnë se Brexit ka ndryshuar rrënjësisht situatën pasi sektorët ekonomikë skocezë, peshkataria dhe bujqësia, janë goditur rëndë nga dalja prej BE-sw.

Për më tepër, ata vlerësojnë udhëheqjen e vendosur të kryeministres Sturgeon nën pandemi.

SNP argumenton se pavarësia do të krijonte kushte më të mira, më të drejta për Skocinë, e cila si një shtet i pavarur mund të bashkohej me Bashkimin Evropian.

Jo tubime parazgjedhore

Por partitë që dëshirojnë të qëndrojnë në Britani kanë frikë se një referendum i ri do të dëmtojë rimëkëmbjen pas pandemisë. Douglas Ross, udhëheqësi i Konservatorëve të opozitës, i tha AFP se një referendum tjetër për pavarësinë do të ishte një “shpërqendrim” nga ai.

Udhëheqësi i laburistëve Anas Sarwar tregon se Skocia ka nevojë për “politikanë që do të na bashkojnë si një vend, e jo të na ndajnë”.

“Unë në thelb jam për pavarësi, por nuk mendoj se është koha e duhur, veçanërisht jo me një pandemi”, thotë David Collin,i cili punon si një ekspert i marketingut në Glasgow.

Për shkak të pandemisë, tubimet parazgjedhore u ndërprenë, kështu që partitë përqendruan tërë energjinë e tyre në fushatat televizive dhe të internetit si dhe në shpërndarjen e fletëpalosjeve.

 “Ne jemi në një situatë vërtet të çuditshme: kjo është një zgjedhje e rëndësishme dhe publiku nuk është i përfshirë vërtet në të,” tha Christopher Carman, një profesor i shoqërisë civile në Universitetin e Glasgow.

Sistemi zgjedhor është i përzier në mënyrë që skocezët të mund të votojnë dy herë, për një kandidat në zonën e tyre elektorale dhe për një parti.

Ish-kryeministri me një parti të re

Ish-udhëheqësi i SNP dhe ish-kryeministri skocez Alex Salmond shpreson të tërheqë votat me partinë e tij të re Alb.

Sondazhet e fundit parashikojnë rritjen e mbështetjes për Alb, i cili dëshiron të formojë një “super-shumicë” dhe të thërrasë një referendum për pavarësinë menjëherë.

Sturgeon e akuzon atë për “bixhoz me të ardhmen e vendit”.

Salmond dhe Sturgeon ishin partnerë, por marrëdhënia u prish kur Salmond u akuzua për abuzim seksual dhe e detyroi atë të hiqte dorë. Ai më pas u shpall i pafajshëm, por marrëdhënia e tyre u dëmtua në mënyrë të pakthyeshme dhe mosmarrëveshja e tyre e kaluar mund të dëmtonte lëvizjen e pavarësisë së Skocisë.

Të vetmet dy parti të tjera që mbështesin pavarësinë janë të Gjelbrit (ata aktualisht kanë pesë deputetë në Holyrood, parlamenti rajonal), por ata përjashtojnë çdo mundësi të një koalicioni me Alb.

Një sondazh i kryer nga YouGov këtë muaj tregon se 72 përqind e votuesve të SNP do të mbështesnin një koalicion me të Gjelbrit, por 55 përqind e tyre nuk duan një aleancë me Alb.

Zgjedhjet parlamentare në Uells

Manifesti i SNP thotë se pavarësia do të lejojë Skocinë të kontrollojë ekonominë e saj, të krijojë vende të reja pune të gjelbra dhe të mbështesë fillestarët e teknologjisë.

Sektorët e prodhimit të peshkimit dhe prodhimeve të detit po kërkojnë qasje të drejtpërdrejtë në tregun e vetëm të Bashkimit Evropian, tha manifesti.

Konservatorët, megjithatë, argumentojnë të kundërtën, se pavarësia do të “dëmtojë ekonominë skoceze”.

Të enjten, Uellsi do të zgjedhë gjithashtu parlamentin e tij rajonal, i cili po përgatit ligje të reja në fushat e shëndetësisë, arsimit, qeverisjes lokale, transportit, shoqërisë dhe fushave të tjera.

Uellsianët do të zgjedhin 60 deputetë në parlamentin e tyre lokal (Senedd Cymru), nga të cilët 40 me shumicë dhe 20 me sistemin zgjedhor proporcional, sipas BBC.

Ndër çështjet kryesore të fushatës zgjedhore ishte mënyra se si kryeministri uellsian, Laburist Mark Drakeford, menaxhoi pandeminë. Sondazhet parashikojnë një rezultat të mirë për Laburistët, por është e diskutueshme nëse ata do të fitojnë vota të mjaftueshme për të formuar një qeveri më vete.

Kush do të jetë kryetari i Bashkisë së Londrës?

Anglia nuk ka parlamentin e saj, kështu që të enjten ajo zgjedh 5,000 anëtarë në 143 asamble të qytetit dhe bashkisë. Ata do të zgjedhin kryetarë bashkie në 13 vende, përfshirë kryeqytetin Londër.

Ekzekutivët po parashikojnë një mandat të ri për Kryetarin e tanishëm të Londrës Sadiq Khan, por vetëm në një raund të dytë në të cilin ai ka të ngjarë të mundë konservatorin Shaun Bailey.

Meqenëse Khan është me origjinë nga Pakistani dhe Bailey është nga Xhamajka, Londra po tregon multikulturalizmin e saj edhe në këto zgjedhje.

Votuesit të cilët nuk do të jenë në gjendje të votojnë sepse janë të infektuar me virus ose kanë qenë në kontakt me një person të infektuar dhe janë në vet-izolim do të jenë në gjendje të autorizojnë një person të votojë në emër të tyre.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re