Home BOTA Zgjedhjet e reja në Izrael: cili do jetë fati i Netanyahut?

Zgjedhjet e reja në Izrael: cili do jetë fati i Netanyahut?

0
Zgjedhjet e reja në Izrael: cili do jetë fati i Netanyahut?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ish-kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, i akuzuar për korrupsion, planifikon të kthehet në pushtet pas zgjedhjeve parlamentare të 1 nëntorit, të pestat në Izrael në më pak se katër vjet, mes një rritjeje në të djathtën ekstreme dhe një ndarje midis votuesve arabë.

Netanyahu këtë herë po merr pjesë në garën zgjedhore si lider i opozitës, ndërsa kundërshtari i tij është kryeministri në largim Yair Lapid.

Sondazhet e fundit i japin ende perspektiva të mira Likud-it të Netanyahut, me pak më shumë se 30 nga 120 vendet e Knesset-it, përpara partisë së re Yesh Atid (Ka një të ardhme) të Yair Lapid, e cila mund të fitojë 24 deri në 27 vende.

Pas tyre vijnë një duzinë partish, rezultatet e të cilave do të jenë vendimtare në formimin e mundshëm të një qeverie, veçanërisht për Netanyahun, i cili duhet të fitojë mbështetjen e partive ultra-ortodokse dhe të djathtës ekstreme për të siguruar një shumicë, 61 vende.

“Sionizmi fetar” mund të vijë në vendin e tretë

Koalicioni i ekstremit të djathtë i Bezalel Smotrich dhe Itamar Ben Gvir fitoi gjashtë mandate parlamentare në zgjedhjet e vitit 2021 dhe këtë herë sipas sondazheve ai merr 14 përfaqësues, gjë që e çon tashmë “Sionizmin fetar” në vendin e tretë në skenën politike.

Dhe nëse ai i mbledh ato vota, nuk është e sigurt nëse Netanyahu do të marrë një shumicë apo ndoshta do ta tejkalojë atë, sipas sondazheve të porositura nga mediat izraelite.

Lapid, dikur një gazetar i mirënjohur, vitin e kaluar mblodhi një koalicion partish kundër Netanyahut dhe në këtë mënyrë rrëzoi kryeministrin më jetëgjatë të Izraelit, i cili udhëhoqi qeverinë nga 1996 në 1999 dhe nga 2009 në 2021.

Sot, atij koalicioni i mungojnë pesë deri në gjashtë mandate dhe do të duhet të arrijë edhe më gjerë nëse dëshiron të qëndrojë në pushtet.

“Lapid e di se nuk mund të sigurojë 61 përfaqësues drejtpërdrejt, kështu që ai dëshiron që Netanyahu dhe partnerët e tij të mos kenë sukses”, tha bashkëpunëtori i tij i ngushtë për AFP.

Pavarësisht “lodhjes ekstreme” të votuesve, analistja politike Dahlia Scheindlin pret një pjesëmarrje të mirë, e cila mund të vulosë fatin politik të Netanyahut dhe planin e tij për të qeverisur së bashku me të djathtën ekstreme.

Megjithëse votuesit “nuk kanë ndryshuar ndjeshëm në zgjedhjet e fundit”, përbërja e koalicioneve mund të ndryshojë, në varësi të rezultateve të partive individuale, tha ajo.

Netanyahu përgatit largimin e tij me kujtimet e tij

Partitë arabe, kundërshtarët më të mëdhenj të Netanyahut, hyjnë në këto zgjedhje të ndara, në tre blloqe dhe ekziston rreziku që disa të mos kalojnë pragun elektoral.

“Është e qartë se partitë arabe po kalojnë një krizë të brendshme,” tha për AFP Mansour Abbas, kreu i partisë Raam, partia e parë arabe në historinë izraelite që mbështet koalicionin në largim të Lapidit.

Nëse ai siguron një shumicë prej 61 vendesh, Netanyahu, i cili botoi një kujtim dy javë para zgjedhjeve, mund t’i kërkojë parlamentit një votë për imunitetin.

Përndryshe, ai mund të negociojë me gjykatën për dënimin, thotë Gayil Talshir, profesor i shkencave politike në Universitetin Hebraik të Jerusalemit.

“Duke publikuar kujtimet, Netanyahu duket se po përgatit largimin e tij”, tha ajo.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë