Udhëheqësi i institutit kryesor shtetëror të vaksinave në Rusi, i cili besohet se dinte sekretet mjekësore të Vladimir Putin, është zhdukur.

Viktor Trukhin, 59 vjeç, u zhduk një ditë përpara se Agjencia Federale Mjekësore-Biologjike (FMBA) ta pushonte për mashtrim të dyshuar në shkallë të gjerë.

Vajza e Trukhin e pa atë për herë të fundit më 3 shtator në Moskë. Familja e ka denoncuar të zhdukur dhe policia është në kërkim të tij.

Instituti i Vaksinave

Trukhin ishte drejtor i Institutit Kërkimor për Vaksinat dhe Serumet në Shën Petersburg për 11 vjet. Si kishte dijeni të plotë për kërkimet më të fundit ruse mbi zhvillimin e vaksinave, serumeve dhe “përgatitjeve bakteriale”.

Instituti është në krye të barnave për të luftuar koronavirusin, hepatitin dhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme dhe luan një rol kryesor në eksportin e vaksinave ruse.

Klienti kryesor i vetëm më i madh është një kompani në pronësi të mikut të ngushtë të Putinit, Sergei Chemezov, një ish-koleg i KGB-së, i cili është miliarder dhe kreu i ROSTEC, konglomerati shtetëror i mbrojtjes së teknologjisë së lartë.

Instituti i drejtuar nga Trukhin është pjesë e FMBA, një organ shtetëror rus i ngarkuar me sigurimin e rrezatimit, sigurinë kimike, biologjike dhe mbrojtjen e shëndetit.

“Doktori i Putinit”

Supozohet se Trukhin di për problemet shëndetësore të Putinit. Problemet e tij shëndetësore kanë qenë objekt i debatit publik dhe spekulime të tilla janë nxitur nga fryrjet dhe dridhjet e shpeshta të Putinit. Përkatësisht, The Sun më herët publikoi dokumente të brendshme të cilat thonë se Putin ka kancer pankreatik dhe po ashtu është në fazat e hershme të sëmundjes së Parkinsonit.

Trukhin i shkroi një letër lamtumire stafit të institutit të tij “unik”, duke njoftuar largimin e tij dhe duke thënë: “Ky vendim, për fat të keq, nuk ishte i imi”.

Aplikacionet e tij ËhatsApp dhe Telegram u hapën shkurt më 5 shtator, por ai nuk u përgjigj.

FMBA tha se agjencitë ruse të zbatimit të ligjit kishin marrë një dosje që pretendonte përfshirjen e tij në mashtrim dhe korrupsion, raportoi The Sun.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re