Që prej 22 majit të këtij viti, Nicolas Matias Del Rio, një korrier 42-vjeçar argjentinas, u zhduk teksa po kryente punën e tij në Itali.

Ai kishte një ngarkëse me çanta luksi me vlerë prej 500 mijë eurosh në momentin e ngjarjes dhe zonën Abbadia San Salvatore ku u zhduk, ai e njihte mirë pasi frekuentohej edhe nga babai i tij, stilisti i njohur argjentinas Eduardo Del Rio.

Në lidhje me këtë ngjarje, policia italiane ka vënë në pranga dy persona, një shtetas turk dhe një shqiptar, ndërsa anëtarët e tjerë të bandës janë në kërkim.

33-vjeçari shqiptar u arrestua nga karabinierët në aeroportin Ciampino teksa do të hipte në një fluturim për në Tiranë. 42-vjeçari turk u ndalua në Arcidosso. Të dy janë tani në burg në Grosseto, në via Saffi.

Nicolas Matias Del Rio zgjedhur të jetonte në Abbadia me partneren dhe djalin e tij 8-vjeçar për qetësinë që i kishte frymëzuar qyteti. Deri më 22 maj jeta e tyre ishte vërtet e qetë.

Në mëngjes ai kishte bërë punën e tij të dytë: shofer në një kompani që merret me asistencë në rrugë. Në orën 13.15, sipas rikonstruksionit të programit “Chi l’ha visto?” ai u largua për të shkuar të punonte si korrier.

Punëdhënësi i tij kishte marrë një kërkesë për të ngarkuar disa çanta luksoze. Udhëtimi nuk ishte planifikuar dhe Nicolas, u dërgua i vetëm për të mbledhur ngarkesën, me një furgon të kompanisë, i vetmi pa GPS.

Nikolla ngarkoi çantat dhe që nga ai moment gjithçka bëhet misterioze.

Misteri i parë është në një telefonatë që korrieri i bëri punëdhënësit të tij. Ai i tha se një person donte të fliste me të: i kaloi një burrë që u prezantua si “Goni” i cili i tha se furgoni i tij, ai i një kompanie ekzistuese në zonë, ishte prishur dhe e pyeti nëse Nicolas mund t’i dorëzonte 4 pako në vend të tij.

Pronari pranoi pavarësisht se kishte theksuar se kompania ku duhej të shkonte Nicolas ishte e mbyllur,  por Goni i vetëquajtur, e qetësoi dhe e bindi.

Pronari pranoi, por telefonoi pronarin e kompanisë së përmendur nga Goni i cili konfirmoi se i kishte mbyllur të gjitha aktivitetet.

Punëdhënësi i telefonoi Nicolasit, por celulari i korrierit ishte silent. Dhe kështu ka mbetur deri më sot.

Këtu fillojnë pyetjet: çfarë kuptimi kishte ajo telefonatë? Kush është Goni? Një burrë i quajtur Goni ekziston vërtet dhe punon në kompaninë e transportit të përmendur në telefonatë. Goni i vërtetë (shkurtim i emrit shqiptar Agron), megjithatë, ishte diku tjetër siç konfirmohet nga punëdhënësi i tij dhe GPS në furgonin e tij. Për Nicolas u lëshua menjëherë një raport i zhdukur.

Një ditë pas ngjarjes, furgoni i tij u gjet i djegur plotësisht në hyrje të parkut të kafshëve të egra Monte Amiata, në zonën Roccalbegna.

Kush e çoi atje e dinte që parku mbyllet të mërkurën. Ka nga ata që kanë parë një furgon tjetër të bardhë në hyrje të parkut, me të njëjtin shkrim si ai i Nicolas, por nuk ka furgon të katërt nga kompania.

A përdori telefonuesi emrin e një punonjësi të vërtetë, ndoshta për ta bërë gjithçka më të besueshme? Kutitë me çantat u gjetën pjesërisht në një gropë dhe pjesërisht në një ndërtesë të braktisur. Më 27 maj u përhap lajmi për gjetjen e trupit të tij,  por ishte lajm i rremë. Ende nuk ka asnjë gjurmë nga ai.

“”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re