Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ishte shkatërruar nga lajmet se një oficer policie ishte vrarë dhe një tjetër ishte plagosur në një sulm që ndodhi në një pikë kontrolli sigurie në Capitol, selia e Kongresit, tha Shtëpia e Bardhë.

Biden tha se ai po merrte raportet e fundit në lidhje me incidentin dhe do të vazhdonte të monitoronte progresin e hetimit.

Sipas deklaratës, Biden urdhëroi që flamujt në Shtëpinë e Bardhë të uleshin në gjysmë shtizë për nder të oficerit William Evans, i cili u vra në sulm. Evans punoi si anëtar i forcave të sigurisë për 18 vjet.

Kongresistja Nancy Pelosi urdhëroi gjithashtu që flamujt të uleshin në gjysmë shtizë, duke njoftuar gatishmërinë e plotë të Kongresit për të bashkëpunuar me policinë në hetim. Ajo e quajti policin e vrarë një “martir të demokracisë”.

Policia njoftoi se në sulmin ndaj Capitol-it, një oficer policie iu nënshtrua plagëve të tij dhe një tjetër u plagos, dhe se sulmuesi u vra. Policia beson se incidenti nuk ka të bëjë me terrorizmin.

“I dyshuari përplasi makinën e tij në dy prej agjentëve tanë kur u ndesh me një pengesë,” tha Shefja e Policisë së Capitol-it Yogananda Pittman për incidentin. I dyshuari më pas doli nga makina me një thikë në dorë dhe u drejtua drejt oficerëve të policisë, pas së cilës ata qëlluan dhe sulmuesi u vra. Një oficer policie iu nënshtrua plagëve të tij pas incidentit.

Policia beson se incidenti nuk ka të bëjë me terrorizmin, por ka njoftuar se do të kryejë një hetim.

“Sulmi nuk duket të jetë i lidhur me terrorizmin, por ne do të vazhdojmë të hetojmë,” tha Shefi i Departamentit të Policisë së Uashingtonit Robert Contree. Ai gjithashtu tha se sulmuesi duket se ka vepruar i vetëm.

Identiteti i njohur i sulmuesit

Sulmuesi u vra në incident. Washington Post raportoi, duke cituar burime të paemërtuara, se i dyshuari ishte Noah Green dhe se ai ishte raportuar në Virxhinia.

Në një postim në faqen tani të fshirë në Facebook, Green shkroi në mes të marsit se ai kishte lënë kohët e fundit punën e tij “pjesërisht për shkak të telasheve, por në fund të fundit në kërkim të një udhëtimi shpirtëror”. Ai gjithashtu deklaroi se ai “vuan nga efektet anësore të ilaçeve që po merrte pa dijeni”.

Sidoqoftë, policia nuk e ka identifikuar ende zyrtarisht sulmuesin dhe tha se motivi i sulmit ende nuk është përcaktuar. Sipas burimeve policore pa emër, sulmuesi nuk ka asnjë dosje të mëparshme.