Home SHQIPERIA Zjarr i madh në Fier/ Flakët përhapen pranë varrezave të vjetra, rrezikohen edhe antenat televizive

Zjarr i madh në Fier/ Flakët përhapen pranë varrezave të vjetra, rrezikohen edhe antenat televizive

0
Zjarr i madh në Fier/ Flakët përhapen pranë varrezave të vjetra, rrezikohen edhe antenat televizive

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Flakët e zjarrit kanë përfshirë kodrat e Peshtanit të Madh në Fier.

 

Mësohet se zjarri ka rënë në një sipërfaqe toke të mbjellë me ullinj dhe pisha shumë vjeçare. Zjarri është përhapur edhe pranë varrezave të vjetra të fshatit. Nga zjarri janë rrezikuar edhe antenat televizive dhe celulare që ndodhen në kodrën e Likovunit në Peshtan të Madh.

 

Në vendngjarje ka shkuar policia si dhe forcat zjarrfikëse, në luftë për shuarjen e flakëve. Zjarri është ndihmuar nga era e fortë. Burime pranë vendit të ngjarjes kanë bërë me dije se aktualisht zjarrfikësit e Fierit kanë mundur ta vendosonin zjarrin nën kontroll ndërsa janë në monitorim të vazhdueshëm të situatës për të shmangur riaktivizimin e vatrës.

 

Nuk është hera e parë që bie zjarr në këtë zonë. Edhe vitin e shkuar, flakët u përhapën në një sipërfaqe të konsiderueshme duke djegur edhe vreshtat e fermerëve të kësaj zone.

 

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë