Zjarr i madh ka rënë në fshatin Plashnik të njësisë administrative Sinjë në Berat.

 

Burime bëjnë me dije se zjarri ka qenë i qëllimshëm për hapje kullotash.

 

Fillimisht janë djegur disa shkurre dëllinje dhe mare më pas, favorizuar nga temperaturat e larta dhe erërat flakët janë përhapur në zonën e malit të Shpiragut.

 

Terreni tepër i vështir pengon mjetet motorizuara të ndërhyjnë në zonën e prekur nga zjarri.

 

Vijon puna për neutralizimin dhe shuarjen e flakëve ku është e mundur nga forcat zjarrfikëse.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re