Skip to content

Zjarr në Belsh/ Digjen hektarë me ullishte dhe agrume (Pamjet)

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mesditën e sotme një zjarr me përmasa të mëdha ka përfshirë një sipërfaqe mjaft të madhe me ullinj dhe agrume territorin e Bashkisë Belsh.

 

Era e fortë dhe temperaturat e larta po favorizojnë përhapjen me shpejtësi të flakëve në të gjitha drejtimet duke djegur në pak kohë disa hektarë me ullishte dhe agrume.

 

Për izolimin dhe shuarjen e flakëve janë mobilizuar forcat dhe mjetet e shërbimit zjarrfikës të bashkive Belsh, Kuçovë e Cërrik. Në ndihmë të tyre në terren janë edhe dhjetëra banorë të zonës dhe punonjës të shërbimit pyjor.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë