Skip to content

Zjarr në Berat/ Digjet pylli në fshatin Velçan, zjarrfikësit nisen drejt zonës

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një zjarr me përmasa të mëdha është shfaqur në fshatin Velçan në Berat.

Flakët e zjarrit kanë përfshirë një sipërfaqe të madhe pylli,ndërkohë që ndërhyrja drejt zonës së zjarrit është e pamundur me mjete.

Në vendngjarje kanë shkuar 3 mjete zjarrëfikëse por mungesa e rrugës ka bërë qē forcat të punojnë me mjete rrethanore dhe pompa uji shpine.

Në ndihmë të tyre kanë shkuar edhe banorët e fshatit. Zjarrëfikësit janë duke luftuar me flakët,për të kryer jo vetëm shuarjen e plotë të tyre por edhe për të shmangur riaktivizimin e vatrave të reja të zjarit që po favorizohen nga temperaturat e larta dhe era.

Raportohet nga vendngjarja se nga zjarri është djegur një sipërfaqe e madhe pylli, ndërkohë që shkaqet e zjarrit nuk dihen ende.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë