Është zbardhur ngjarja e rëndë e një ditë më parë në Shkodër (14 qershor), ku u shkrumbua nga flakët tregu i rrobave të përdorura.

Sipas hetimeve, ka rezultuar se dy të mitur 9-vjeçarë, që kanë qenë duke luajtur në afërsi të tregut, dyshohet se kanë shkaktuar zjarr në tregun e rrobave të përdorura.

Si pasojë e flakëve u shkrumbuan 25 njësi tregtare dhe u dogj totalisht një banesë.

Përpos tjerash, flakët kanë asfiksuar edhe njerëzit, që ndodheshin aty pranë, të cilët u evakuan.

Si pasojë e zjarrit të rënë u shkaktuan dëme të shumta materiale, ndërsa për të shuar flakët, mbërritën forca zjarrfikëse nga bashkitë fqinje, ndërsa Forcat e Armatosura ndërhynë nga ajri me helikopter.

Njoftimi i policisë

Zbardhet ngjarja e ndodhur pasditen e djeshme në lagjen “Ndoc Mazi”.

Strukturat Hetimore të Drejtorisë Vendore dhe të Komisariatit të Policisë Shkodër nën drejtimin e Prokurorisë, kanë vijuar intensivisht hetimet për zbardhjen dhe dokumentimin ligjor të ngjarjes në tregun e rrobave të përdorura ku si pasojë e zjarrit të rënë u shkaktuan dëme të shumta materiale.

Si rezultat i veprimeve hetimore të kryera rezultoi se dy të mitur 9-vjeçarë që kanë qenë duke luajtur në afërsi të tregut, dyshohet se kanë shkaktuar zjarr në tregun e rrobave të përdorura.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për veprime të mëtejshme.

“”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re