Zjarri në Astir/ Humbi jetën pasi u hodh nga kati i tretë, del fotoja nga vendngjarja e Hava Osmënajt 

zjarr-3.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mirela dhe Jurgen Guri, nënë e bir kanë mbetur të lënduar nga zjarri i rënë në apartamentin e Klodian e Hava Osmënaj.

Banesa e tyre ndodhet një kat më lart banesës së familjes Osmënaj, ndërsa zjarri ka deportuar edhe në katin sipër. Mirela dhe Jurgeni ndodhen në Spitalin e Djegieve Plastike në Tiranë jashtë rrezikut për jetën, ndërsa gjendja shëndetësore e Klodianit është e rëndë.

Fax News ka siguruar dhe foto nga vendi i ngjarjes , ku shihet trupi i viktimës i shtrirë përtokë pa pas ngjarjes së rëndë që tronditi Astirin.

Fqinjët shprehin shqetësimin e tyre për ambientet e pallatit të cilat janë lënë si mos më keq nga mbetjet e shkaktuara nga zjarri të cilat nuk janë lëvizur. Fax News hyri brenda ambientit të djegur, ku asgjë nuk ngjan me një ambient banimi. Vrima nëpër mure e tavane, rroba të shpërdara, krevatë e dyshekë të djegur. Hava Osmënaj punonte si sanitare ndërsa Klodiani rrëfejnë fqinjët e linte shpes pas dere.

Arseni është një komshi i familjes Osmënaj. Dera e apartamentit të tij është shkrumbuar dhe rrëfen për Fax News rrezikun me të cilin janë përballut. Fëmijët e tij të mitur janë edhe sot të tronditur dhe të alarmuar. Ai rrëfen se prej 3 vitesh jeton komshi me Osmënajt, për të cilët thotë se ka kaluar shumë netë pa gjumë si pasojë e zhurmave dhe sherreve të nënë e bir.

Irena jeton në katin e 8 të pallatit, dhe pavarësisht distancës, thotë se është zgjuar nga gjumë nga tymi, nxehtësia dhe flakët. Ajo thotë se është lajmëruar pafund zjarrfikësja, policia dhe ambualanca, por për minuta të tëra nuk iu është përgjigjur njeri. Irena i tha Fax Neës, se zjarrëfikësja ka mbërritur më shumë se një orë pasi kishin shpërthyer flakët.

Klodian Osmënaj është shoqëruar disa herë në komisariat, madje është mbajtur edhe me ditë të tëra ndërsa sa herë rikthehej në shtëpi kryente të njëjta veprime. Më shumë e ka vuajtur nëna e tij, pasi rrallë dilte nga banesa.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë