Si rezultat i një zmadhimi patologjik të zemrës, performanca e pompimit zvogëlohet ndjeshëm. Organet e rëndësishme si truri, veshkat ose muskujt nuk furnizohen më në mënyrë adekuate me oksigjen dhe lëndë ushqyese. Zbuloni kur muskuli i zemrës mund të zmadhohet dhe si.

Normalisht, zemra e një personi të shëndetshëm peshon rreth 300 gram, megjithatë, mbingarkesa dhe disa sëmundje e bëjnë zemrën të rritet në mënyrë jonormale, kështu që duhet të përdorë shumë më shumë forcë për të pompuar gjakun në trup.

Nëse zemra peshon më shumë se 500 gram në një moment, arteriet koronare nuk janë më në gjendje ta furnizojnë atë me oksigjen të mjaftueshëm. Performanca e zemrës zvogëlohet – ajo trashet dhe zmadhohet. 

Zemra e zmadhuar: Shkaqe të mundshme

Shkaqet themelore të një zemre që është shumë e madhe janë zakonisht:

 • Sëmundja e valvulave të zemrës
 • Dobësia e muskujve të zemrës
 • presionin e lartë të gjakut
 • Hipertiroidizmi
 • anemi kronike (anemi)
 • Mungesa e lëndëve ushqyese
 • stresi i tepërt fizik (zemra e atletit)

Merrni seriozisht simptomat e kardiomegalisë

Në disa njerëz, një zemër e zmadhuar shkakton simptoma të tilla si:

 • gulçim
 • marramendje
 • Aritmitë kardiake
 • Mbajtja e ujit në këmbë
 • Kollë
 • Dhimbje gjoksi
 • urinim i shtuar gjatë natës
 • humbje e rëndë në peshë

Diagnoza me ultratinguj ose EKG

Nëse zemra zmadhohet, ekziston rreziku i sëmundjeve të zemrës si aritmitë kardiake, ataku në zemër ose dështimi kronik i zemrës.

Prandaj është e rëndësishme që në shenjat dhe simptomat e para të konsultoheni me një mjek. Ai mund të përdorë një ekzaminim me ultratinguj ose elektrokardiografi (EKG) për të përcaktuar nëse ka vërtet një trashje të muskujve të zemrës. Nëse personi i prekur nuk ndjen asnjë simptomë, zemra e madhe shpesh zbulohet rastësisht në një radiografi.

Trajtimi i sëmundjeve të zemrës

Trajtimi për një zemër të zmadhuar varet nga sëmundja themelore. Metodat përfshijnë ndryshime në dietë, stërvitje, mjekim, procedura mjekësore (pacemakers) dhe operacione (p.sh. operacioni korrigjues i valvulave të zemrës, operacioni bypass).

 

Përshtati nga Gjermanishtja në Shqip: Marsida Bregasi

Burimi: https://www.t-online.de/gesundheit/krankheiten-symptome/id_61964208/vergroessertes-herz-ursachen-und-symptome-der-herzerkrankung.html

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re