Kujtim Shala është një nga futbollistët kosovar që kanë lënë gjurmë në futbollin kroat. Sulmuesi legjendar i Dinamos së Zagrebit në prag të ndeshjes së sotme Kroaci-Shqipëri mes të tjerash u shpreh.

“Për sa i përket Shqipërisë, shihen dy gjëra. Njëra është cilësia e lojës, e cila nuk ishte e madhe, por edhe lufta, që e zbukuron këtë ekip. Është e disiplinuar në mbrojtje dhe sulmuesit mbështetet në kundërvënie dhe gjysmë kundërvajtje. Nuk mendoj se ishin në nivelin e duhur ndaj Italisë. Shqipëria kaloi në epërsi pas një gabimi të italianëve, por eufori i kaloi më pas. Faleminderit Kroacisë, vendi i së cilës jam, që më respekton shumë dhe i jam mirënjohës. Unë jam një shqiptar nga Kosova dhe kjo është shtëpia ime e parë, ndërsa Kroacia është e dyta. Do të doja që Shqipëria të ishte kampione e botës, por duhet të jem realist. Dhe ky realitet më thotë që Kroacia, me lojtarë klasi si Modriç, Gvardiol dhe Kovaçiç duhet të fitojë më lehtë”.

PANORAMASPORT.AL

“”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re