Anglia dhe Sllovenia do të përballen sonte në Këln, takim i vlefshëm për Grupin C të Kampionatit Europian 2024.

Anglia vjen nga barazimi 1-1 kundër Danimarkës në takimin e dytë, por kanë arritur edhe të mposhtin Serbinë në ndeshjen e parë. Ishullorët synojnë të tregojnë forcën e tyre me një triumf sot, duke qenë se me danezët treguan shenja jo të mira, për një ekip pretendent që të fitoj të gjithë kompeticionin.

Nga ana tjetër është Sllovenia, që ka treguar shpirt luftarak në 2 ndeshjet e para. 2 barazime në tërësi janë rezultate tepër pozitive për sllovenët, dhe sonte do i mjaftonte sikur edhe 1 tjetër për të siguruar kualifikimin si e treta më e mirë.

REZULTATI LIVE | ANGLI-SLLOVENI 0-0

NGJARJET KRYESORE

46′ Starton pjesa e dytë!

45′ Arbitri nuk akordon asnjë minut shtesë, mbyllet pjesa e parë në Këln.

40′ Tripier çon një krosim të brendshëm në zonë por atje nuk është askush qe ta kap. (VIDEO)

35′ Fill Foden provon gjuajtjen nga goditja e dënimit, me topin që i drejtohet trekëndëshit por shkon lehtë në duart e Oblak. (VIDEO)

31′ Sërish është Kejn që provon goditjen nga distanca, por këtë herë shkon drejt e në duart e portierit Oblak.

29′ Kejn provon kthesën, por bllokohet nga mbrojtja sllovene.

25′ Sllovenët mbyllen mbrapa, në pritje të ofensivës angleze.

22′ Janza ndëshkohet me karton të verdhë.

20′ Një aksion shumë i bukur me pasime të shumta bën që Anglia të arrijë të shënojë golin e parë, por gjyqtari ua anulon festën për pozicion jashtë loje të Fodenit. (VIDEO)

19′ Shporar provon goditjen nga distanca, por topi devijohet dhe shkon në duart e Pikford.

17′ Tripier ndëshkohet me karton të verdhë.

16′ Janza kroson nga krahu i majtë në kërkim të Shporar, ky i fundit provon të godas me kokë por nuk e arrin dot topin.

14′ Shumë duele në mesfushë, skuadrat nuk kanë dalë akoma në lojën e tyre.

10′ Foden shkëputet nga krahu i majtë dhe provon të ndërroj krahun te Saka por krosimi ishte tepër i dobët dhe anglezët humbasin një rast të mirë shënimi.

7′ Anglezët qarkullojnë topin me qëllim që të gjejnë hapsira të rrezikshme sulmi, por asgjë deri më tani.

4′ Sllovenët regjistrojnë goditjen e parë të ndeshjes, Sporar kthen një top me kokë për Sheshkon, ky i fundit provon ta godas në ajër por topi shkon i qetë në duart e Pikfordit.

1′ Starton ndeshja në Këln.

FORMACIONET ZYRTARE

ANGLIA (4-2-3-1): Pikford; Tripier, Guehi, Stons, Uoker; Rajs, Gallagher; Foden, Bellingham, Saka; Kejn | Trajner: Gareth Sauthgejt

SLLOVENIA (4-4-2): Oblak; Karniçnik, Drkusiç, Bijol, Janza; Stojanoviç, Gnezda, Elsnik, Mlakar; Shporar, Sheshko | Trajner: Mjataz Kek