Danimarka do të përballet kundër Serbisë sonte në Mynih, takimi i fundit i vlefshëm për Grupin C të kampionatit Europian 2024.

Danimarka vjen nga 2 barazime radhazi me Anglinë dhe Slloveninë. Danezët kërkojnë minimumi edhe një tjetër që të arrijnë të kenë shpresa të kualifikohen për më tej, ndërsa në rast të një fitoreje, mund ta marrin lehtësisht vendin e dytë të grupit. Ata bënë një lojë të fortë kundër prentendentëve kryesorë për fitimin e kompeticionit dhe sot janë të karikuar për të bërë maksimumin.

Serbia nga ana tjetër nuk ka pasur një rrugëtim të lehtë. Humbja me Anglinë në ndeshjen e parë, u shoqërua nga një barazim me Slloveninë në minutat e fundit të ndeshjes. Serbët kanë ende shanse kualifikimi, nëse arrijnë të mposhtin danezët sonte, por me atë se çfarë kanë treguar deri më tani, nuk do ta kenë fare të lehtë.

LIVE DANIMARKË-SERBI 0-0

NGJARJET KRYESORE

53’ Andersen çon topin në rrjetë pas një aksioni të Joviç nga e djathta, gjyqtari e anulon për pozicion jashtë loje të sulmuesit serb. (VIDEO)

51’ Skov Olsen provon me një gjuajtje nga e djathta, sfera devijohet jashtë nga Milenkoviç.

47’ Menjëherë rrezikshëm danezët me Bah nga e djathta e sulmit, topi i tij në qendër nuk devijohet nga askush.

46’ Pjesa e dytë nis me zëvendësime nga të dy ekipet. Tadiç dhe Joviç hyjnë në fushë në vend të Gudejl dhe Samarxhiç te Serbia. Vind i lë vendin në fushë Skov Olsen te Danimarka.

45’+1’ Mbyllet pa gola pjesa e parë.

45’ Jepet 1 minutë shtesë.

39’ Hojlund ul topin për Uind, i cili gjuan por pa shënjestrën për të çuar sferën në katërkëndor.

32’ Hojlund provon nga e djathta me një gjuajtje të fortë pas një goditje këndi, Rajkoviç përgjigjet mirë. (VIDEO)

30’ Edhe Hjulmand ndëshkohet me të verdhë për një faull në sulm.

27’ Vind ndëshkohet me karton të verdhë për një faull ndaj Pavloviç.

23’ Danezët çojën sferën në rrjetë pas një goditje këndi, por vijërojtësi e anulon pasi sfera ka dalë nga kufijtë e fushës. (VIDEO)

22’ Panik në zonën e Serbisë ku lojtarët me vështirësi largojnë sferën pas një harkimi në goditje këndi.

21’ Eriksen lëshon një goditje mjeshtërore nga jashtë zonës, Rajkoviç devijon jo pa vështirësi në këndore. (VIDEO0

18’ Maehle përsëri hyn në zonë nga e majta, por pasimi në qendër devijohet në këndore.

16’ Maehle nga e majta harkon në shtyllën e dytë ku Bah gjuan me kokë, por nuk gjen portën serbe. (VIDEO)

11’ Aksion i serbëve në të majtën me Lukicc, pasimi i tij është shumë në thellësi dhe topi shkon në fundore.

5’ VInd provon të gjejë portën, por gjen në pozicion gardianin e Serbisë, teksa më pas gjyqtari sinjalizon për faull në sulm.

4’ Milenkoviç ndëshkohet me karton të verdhë pas një faulli ndaj Hojlund.