Roli i Beratit në Shpalljen e Pavarësisë

Nga Elton Çela Muaji nëntor është cilësuar përherë një muaj i shenjtë për shqiptarët për shkak të datave të rëndësishme historike kombëtare, të cilat lidhen...

Aktorja nga Berati që synon majat, realizon filmin e jetës me Sofia Loren

Nga Anisa Demiraj Ndër shqiptarët që kanë ngritur lartë emrin e Shqipërisë është edhe Xhilda Lapardhaja vajza e re nga Berati, aktore shume e njohur...

Kasem Trebeshina: Lamtumira e paralajmëruar në heshtje

Dje në Shqipëri ka mbërritur lajmi qoftë për ndarjen nga jeta, ashtu dhe përcjelljen e shkrimtarit Kasem Trebeshina në banesën e fundit, në një...

Nga Berlini në Berat

Nga Flurans IlIA –  Janë të ndryshme mardhëniet e brezave me luftën. Përjetim në kushte të brishta këndvështrimi i botës me sytë e një fëmije....

Nga Rudina XHUNGA/ Berati, siç e pashë unë!

Nga Rudina XHUNGA Berati në mëngjes është aromë borziloku dhe rozmarine, si vazot në ballkonet e Tomit dhe kopshtet e Vrionasve, në Mangalem. Berati është erë...

Dhuna “Made in Albania”

Nga Klaudjan Memaj Dhuna është një term që në vende të ndryshme, pavarsisht si shkruhet dhe lexohet, kuptohet njësoj. Format e ushtrimit të saj dhe pasojat...

Zef Zorba: Poezia hermetike “Një gozhdë”, sugjestionuese

  Termi hermetizëm në pamje të parë është relacion i vështirë në komunikimin midis lexuesit dhe tekstit. Në fakt është më shumë se kaq. Gjuha...

Në Beratin turistik: mes joshjes osmane dhe plehrave shqiptare

Nga Alba Skëndaj Në vitin 2017 Berati ka shënuar një numër rekord turistësh që shkon më shumë se 60 mijë  me një mesatare qëndrimi në...

Follow us

50,000FansLike
20,000SubscribersSubscribe

TE FUNDIT NGA TV BERATI DHE QARKU BERAT