botën

Screenshot_71.png

“Atë ditë, vajzën ia dhashë në duar një të panjohuri” Çfarë ndodhi me foshnjen që përloti botën

Të shumta ishin videot e fotot që treguan dimensionin tragjik të ndodhive që mbështollën Afganistanin javë më parë, kohë në të cilën trupat amerikane u larguan, ndërsa ato talebane morën pushtetin e vendit. Çdokush kujton pamjet e trishta e në… Read More »“Atë ditë, vajzën ia dhashë në duar një të panjohuri” Çfarë ndodhi me foshnjen që përloti botën

diellorja.jpg

STUDIMI/ Një ‘stuhi diellore me fuqi të plotë’ mund ta zhytë botën në një ‘apokalips interneti’, kabllot nënujore që lidhin “fshatin global” mund të dalin jashtë loje

Dielli gjithmonë e mbulon Tokën me një mjegull grimcash të magnetizuara të njohura si era diellore. Në pjesën më të madhe, mburoja magnetike e planetit tonë e bllokon këtë erë elektrike që të mos bëjë ndonjë dëm të vërtetë në… Read More »STUDIMI/ Një ‘stuhi diellore me fuqi të plotë’ mund ta zhytë botën në një ‘apokalips interneti’, kabllot nënujore që lidhin “fshatin global” mund të dalin jashtë loje

45160d7a-7557-4d92-b911-380229b6a357.jpg

Mutacioni Delta i COVID-19 përhapet me shpejtësi dhe kërcënon botën, vendet me plane për shpërndarjen e vaksinave përforcuese. A është doza e tretë strategjia e duhur kundër Covid?

Evolucioni i pandemisë në Indi mund të mos ketë dhënë mësime të përshtatshme për bashkësinë ndërkombëtare. Ndoshta fokusi nuk ka qenë në faktin se evolucioni i pakontrollueshëm i pandemisë kudo në botë është shkak për shqetësim global, pasi nuk mund… Read More »Mutacioni Delta i COVID-19 përhapet me shpejtësi dhe kërcënon botën, vendet me plane për shpërndarjen e vaksinave përforcuese. A është doza e tretë strategjia e duhur kundër Covid?

koronavirus-9-600x360-1.jpg

Amerika kryeson për infektime dhe humbje jetësh. A e dini sa viktima janë regjistruar në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë?

Sipas faqes botërore të statistikave, worldometers.info, numri i viktimave nga COVID-19 në botë ka shkuar në 4 milion e 548 mijë e 707. 219 milionë e 448 mijë e 430 persona janë infektuar deri tani me COVID-19 në botë sipas… Read More »Amerika kryeson për infektime dhe humbje jetësh. A e dini sa viktima janë regjistruar në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë?

kale.jpg

Mutacionet e reja të koronavirusit nuk po lënë rehat botën. Sa afër jemi për krijimin e një ‘supervaksine’ universale?

Në planin afatgjatë, zgjidhja më e mirë për trajtimin e COVID-19 do të ishte shpikja e një vaksine universale, e aftë për të përballuar mutacionet ekzistuese dhe ato të mundshme në të ardhmen. Por sa e mundshme është një mundësi… Read More »Mutacionet e reja të koronavirusit nuk po lënë rehat botën. Sa afër jemi për krijimin e një ‘supervaksine’ universale?