kanceri

1634409392_Screenshot_15-3.png

Del FOTO-ja/ Kush janë dy gratë që vdiqën në Qerret, nënë e bijë? Detaje nga mediat ruse: 58-vjeçarja vuante nga kanceri, nuk u fut në…

  Mediat ruse kanë publikuar fotot e dy prej viktimave që ndërruan jetë mbrëmjen e djeshme në një hotel në Qerret të Kavajës, nënë e bijë Nataliia Burenkova, 58 vjeçe dhe Ekaterina Burenkova 31 vjeçe. Shtypi rus shkruan se e… Read More »Del FOTO-ja/ Kush janë dy gratë që vdiqën në Qerret, nënë e bijë? Detaje nga mediat ruse: 58-vjeçarja vuante nga kanceri, nuk u fut në…

vokshi-1.jpg

Kanceri i gjirit, Vokshi akuza qeverisë: Ndoqi politika të gabuara, shumë grave iu mohua e drejta për kontroll periodik

Kryetarja e Lidhjes Demokratike te Gruas, Albana Vokshi zhvilloi paraditen e sotme një takim për forcimin e rolit të gruas në vendimmarrje dhe në politikë. Referuar Tetorit i njohur në të gjithë botën si muaji i ndërgjegjësimit për zbulimin e… Read More »Kanceri i gjirit, Vokshi akuza qeverisë: Ndoqi politika të gabuara, shumë grave iu mohua e drejta për kontroll periodik

Chest-xray-1404x610-1.jpg

Kanceri në mushkëri do të bëjë “kërdinë” në 2 dekadat e ardhshme në vend, pulmonologu i njohur ngre alarmin: Pirja e duhanit shkaku më i zakonshëm

Mjekër në Indi po kërkojnë masa më të rrepta për të trajtuar ndotjen e ajrit, që besohet se është një nga shkaqet e rritjes së kancerit të mushkërive në vend. Kërkesa vjen në prag të Ditës Botërore të Kancerit të… Read More »Kanceri në mushkëri do të bëjë “kërdinë” në 2 dekadat e ardhshme në vend, pulmonologu i njohur ngre alarmin: Pirja e duhanit shkaku më i zakonshëm

vaccine-605x340-1.jpg

“Kanceri është kërcënim global…”, BioNTech fillon fazën e dytë të hulumtimeve për vaksinën e parë kundër sëmundjeve malinje

Mund të kemi harruar, por në vitin 2019 BioNTech ishte në fazën e hershme e përqendruar fort në vaksinat kundër kancerit, para se të katapultohej në skenën botërore me vaksinën e saj anti-COVID, raporton Pharmaphorum. Tani, kompania gjermane ka lëshuar… Read More »“Kanceri është kërcënim global…”, BioNTech fillon fazën e dytë të hulumtimeve për vaksinën e parë kundër sëmundjeve malinje