Presidenti

ilir-meta-1.png

Presidenti Meta dekreton ligjin për marrëveshjen me Pfizer për furnizimin me vaksina

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ligjin për marrëveshjen me Pfizer për furnizimin me vaksina anti-covid. Marrëveshja në fjalë mes kompanisë Pfizer dhe Ministrisë së Shëndetësisë, ministrit të Shtetit për Rindërtimin dhe Institutit të Shëndetit Publik, parashikon blerjen e 500 mijë… Read More »Presidenti Meta dekreton ligjin për marrëveshjen me Pfizer për furnizimin me vaksina

ilir-meta1.jpg

Sfida Shqipëri-Poloni/ Ndizet atmosfera në kryeqytet! Presidenti Ilir Meta publikon foton me shallin kuqezi krah Konsullit të Nderit

Sot në mbrëmje Kombëtarja Shqiptare pret në takim Poloninë, në një ndeshje shumë të rëndësishme për kualifikueset e botërorit. Teksa na ndajnë pak orë nga sfida që do të luhet në “Air Albania”, atmosfera kuqezi ndihet në rrugët e kryeqytetit… Read More »Sfida Shqipëri-Poloni/ Ndizet atmosfera në kryeqytet! Presidenti Ilir Meta publikon foton me shallin kuqezi krah Konsullit të Nderit

Erdogan9000.jpg

Presidenti Erdoğan u bën thirrje të gjithëve të veprojnë ndaj ndryshimeve klimatike

Duke theksuar bashkëpunimin në luftën për zbutjen e ndryshimeve klimatike dhe problemet mjedisore, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se të gjithë duhet të marrin përgjegjësinë në këtë drejtim. “Pavarësisht nga fuqia ekonomike, vendndodhja ose përgjegjësia historike, të gjitha… Read More »Presidenti Erdoğan u bën thirrje të gjithëve të veprojnë ndaj ndryshimeve klimatike

zzz.jpg

Presidenti i Çekisë dërgohet me urgjencë në spital, diagnoza nuk bëhet me dije për opinionin publik

Presidenti i Republikës Çeke, Milosh Zeman, është dërguar me ambulancë në një spital në Pragë, teksa janë rritur spekulimet rreth shëndetit të tij. Drejtori i Spitalit Qendror Ushtarak të Pragës, Mirosllav Zavoral, tha për gazetarët më 10 tetor se diagnoza… Read More »Presidenti i Çekisë dërgohet me urgjencë në spital, diagnoza nuk bëhet me dije për opinionin publik

kurti-3.jpg

Kurti dhe Vuçiç u takuan në Slloveni, presidenti serb: Pa zgjidhur çështjet me Prishtinën, Serbia nuk do të mund t’i bashkohet BE

“Ka perspektivë për zgjerim, por është e qartë se jo të gjithë anëtarët (e BE-së) kanë të njëjtin oreks”, tha Vuçiq për gazetarët pas samitit në Bërdo mes BE-së dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor. “Pa zgjidhur çështjet me Prishtinën, Serbia… Read More »Kurti dhe Vuçiç u takuan në Slloveni, presidenti serb: Pa zgjidhur çështjet me Prishtinën, Serbia nuk do të mund t’i bashkohet BE

ilir-meta-per-zgjedhjet.jpg

“Mesazhe inkurajuese nga samiti BE-Ballkani Perëndimor”- Presidenti Meta: Me rëndësi nisja e shpejtë e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Presidenti Ilir Meta thotë se mesazhet e sotme të Samitit BE-Ballkani Perëndimor “janë inkurajuese”. Në një reagim në rrjetet sociale, kreu i shtetit ripërsërit rëndësinë, “që ka nisja e shpejtë e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Republikën e Maqedonisë… Read More »“Mesazhe inkurajuese nga samiti BE-Ballkani Perëndimor”- Presidenti Meta: Me rëndësi nisja e shpejtë e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

meta.jpg

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, presidenti Meta: Mesazhe inkurajuese, bashkëpunimi rajonal duhet të jetë gjithëpërfshirës

Mesazhet e sotme të Samitit BE-Ballkani Perëndimor janë inkurajuese.Perspektiva europiane e rajonit jetësohet përmes reformave të besueshme, në themel të të cilave qëndrojnë parimet dhe vlerat europiane të demokracisë, të drejtave themelore dhe sundimit të ligjit.Mirënjohës për mbështetjen politike dhe… Read More »Samiti BE-Ballkani Perëndimor, presidenti Meta: Mesazhe inkurajuese, bashkëpunimi rajonal duhet të jetë gjithëpërfshirës