Sa gjëra humbasim duke nxituar në jetë? Një eksperiment social

Në Uashington DC, në një stacion metroje, një mëngjes të ftohtë janari të vitit 2007, një burrë me violinë luajti gjashtë pjesë të Bachut,...

“Nata” e Preç Zogajt/ Promovohet në qytetin e Lezhës romani i shkrimtarit

Autori dhe shkrimtari lezhjan Preç Zogaj promovoi romanin e tij më të fundit “Nata”. Vepër e cila flet për një tragjedi shqiptare të ditëve tona,...

Europianët me sytë nga Berati: Qyteti i bardhë, më i bukuri në Shqipëri!

I bukur, historik, karizmatik dhe disi kaotik. Ky është qyteti i bardhë, më i bukuri në Shqipëri. Sepse padyshim, Berati u ofron udhëtarëve një...

Agron Polovina lë detyrën si drejtor i Qendrës Muzeore në Berat

Pas 9 vitesh në krye të Qendrës Muzeore në Berat, piktori i njohur Agron Polovina lë detyrën për të vijuar me të tjera projekte. Lajmi...

Michelle Yeoh, gruaja e parë aziatike që “rrëmbeu” çmimin Oscar/ Ja lista e plotë e...

  Michelle Yeoh bëhet gruaja  e parë aziatike në histori që fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë, për rolin e saj në “Everything,...

Jetëshkrimi i patriotit Tahir Kolgjini, i njohur si Hafiz Tahiri

  Nga Agim Tafazi U lind ne vitin 1903 në katundin Lusën të Lumës më 24 prill nga prindët Ali Osman Kolgjini e Qamile Sadik Tota...