Liza e “vertete” e Botes se Çudirave

      Liza, emri i saj i vërtetë ishte Alice Pleasance Liddell, fëmija i katër i Henry dhe Lorina Liddell, lindur më 4 maj 1852. Familja...

Roli i Beratit në Shpalljen e Pavarësisë

Nga Elton Çela Muaji nëntor është cilësuar përherë një muaj i shenjtë për shqiptarët për shkak të datave të rëndësishme historike kombëtare, të cilat lidhen...

Memorial për ikonën e skenës shqiptare, Vaçe Zela në “Sheshin e Qytetarëve”

    Nga Adela Alla Së shpejti memoriali kushtuar Artistes së Popullit,  Vaçe Zela do të vendoset në “Sheshin e Qytetarëve” në qytetin e Lushnjës. Lajmi bëhet...

Tefta Tashko Koço – Kur Më Vjen Burri Nga Stani

Ka qënë Lasgush Poradeci i cili ka shkruar dhjetëra këngë sopranos së shquar; i ka përkthyer arie botërore dhe ka përshtatur për këngë disa...

Kishat e shkaterruara në Berat dhe rreth tij

  Nga Kastriot DERVISHI*- Të dhënat dhe faktet për objektet e kultit kristian janë të shumta si për vlerat që ato kanë ashtu edhe për fatin...

Rrëfehet Eliza Dushku: Si e njoha Shqipërinë dhe pse e dashuroj vendin tim

      Aktorja e famshme shqiptare Eliza Dushku në një intervistë për emisionin “Opionion” ka rrëfyer historinë e jetës së saj. Kur dëgjoi për herë të...

Cifla parashkollore: Nga Anisa Markarian

      Mbaj mend nofkën e parë që më patën ngjitur fëmijët e lagjes: «gjirafa». Kishin të drejtë – isha rritur shpejt dhe shumë. Ky fakt...

Mësuesja nga Berati arrin me sukses në finalen e eventit “Mësuesi i Vitit 2018”

Çmimi Kombëtar “Mësuesi i Vitit  2018’’, nisëm kjo e organizuar nga Koalicioni për Arsimin në Shqipëri – ACE, Qendra për Mbrotjen e të Drejtave...

Krahasimi me rastin e Teatrit Kombëtar: kur Berisha donte të rrafshonte Piramidën

Të prishet apo jo godina e Teatrit Kombëtar, është sot në vlimin e radhës si çështje ku fillimet i ka që në vitin...

Shkrimtarja Natasha Lako rrëfen kinemanë me regjisorin Gjergj Xhuvani: Në vend të një liturgjie...

      Shkrimtarja edhe skenaristja e njohur, Natasha Lako, rrëfen dimensionin e rrallë kinematografik të Gjergj Xhuvanit. Ajo shprehet se kineasti që krijoi me gjuhën e...

Follow us

50,000FansLike
20,000SubscribersSubscribe

TE FUNDIT NGA TV BERATI DHE QARKU BERAT