Policia bën njoftimin e rëndësishëm për ata që duan të lëvizin me makina

Me qëllim parandalimin e përhapjes së koroavirusit, tashmë prej ditësh është i ndaluar dhe qarkullimi i mjeteve private si dhe transporti publik. Megjithatë, policia...

Promovohet kultura shqiptare në Arabinë Saudite: shqiptarët fitojnë çmimin e parë në panairin “Trashëgimia...

Shqipëria fiton çmimin e parë në panairin "Trashëgimia kulturore e kombeve", i zhvilluar nga Universiteti i Kasimit ne Arabine Saudite. Studentët shqiptarë përfaqësuan denjësisht...

Në Beratin turistik: mes joshjes osmane dhe plehrave shqiptare

Nga Alba Skëndaj Në vitin 2017 Berati ka shënuar një numër rekord turistësh që shkon më shumë se 60 mijë  me një mesatare qëndrimi në...

Mësuesja nga Berati arrin me sukses në finalen e eventit “Mësuesi i Vitit 2018”

Çmimi Kombëtar “Mësuesi i Vitit  2018’’, nisëm kjo e organizuar nga Koalicioni për Arsimin në Shqipëri – ACE, Qendra për Mbrotjen e të Drejtave...

Qyteti i një mbi një dritareve ju thërret, tri ditët që do “ndezin” Beratin

Legjenda thotë se vëllezërit Tomorr dhe Shpirag hidhen në dyluftim për dashurinë e një zane dhe të dy vdesin.  Edhe sot Tomorri i tregon...

Berat, se shpejti restaurohen Xhamia Mbret, Xhamia e Beqareve dhe Teqeja Halvetiane

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Z. Skender Brucaj, priti në një takim pune Ministren e Kulturës, Znj. Mirela Kumbaro, takim në të cilin...