“Artisti i merituar”, “Mjeshtri i madh” , biri i Dukatit Birçe Hasko ne nje...

Birçe Hasko, i lindur në Dukat të Vlorës në 15 mars 1942, është aktor i njohur shqiptar. Mbas mbarimit të shkollës “Jani Minga” të...

Këshilla nga pedagogia shqiptare në Oxford: Ja pse sapuni vret virusin më mirë se...

Disa këshilla nga shqiptarja Detina Zalli, kërkuese shkencore dhe pedagoge në Oxford Angli. 1- Sapuni përmban substanca të ngjashme me yndyrën e njohur si amfifilet. 2- Amfifilet kane...

Sherif Merdani, diplomati i burgosur i muzikës

    Sherif Merdani, një përpunues dhe artizan i rrallë i këngës së lehtë, shqipe. Një bir i rrënjëve të kulturës shkodrane dhe asaj korçare, prej...

Gazetari Flori Slatina (1971)

Flori Slatina (Balliu). Kritik, gazetar. Lindur në Slatinë të Pogradecit, më 5 mars 1971. Ka mbaruar studimet e larta në Fakultetin e Gjuhëve të...

Kledi Kadiu i bën thirrje të gjithë shqiptarëve: Mos përsërisni gabimin e Italisë

Në një video-telefonatë në emisionin “Wake Up” mëngjesin e sotëm Kledi Kadiu bëri një thirrje për të gjithë shqiptarët. Duke marrë parasysh situatën në të cilën...

Mirush Kabashi në shtëpinë e Pirro Manit: Si reagonte Enveri për shfaqjet e guximshme...

      DALIP GRECA/Ata takoheshin pas shumë vitesh. Malli nuk mund të fshihej. Kujtimet i zinin vendin njëra-tjetrës. Studentët tregonin për pedagogun, pedagogu për studentët.. histori, batuta…...

Në Berat, profesorë dhe historianë kërkojnë varrin e “Mesia-s” (FOTOT)

Një grup historianësh, profesorësh e artistësh prej kohësh, janë vënë në kërkim të varrit të Sabbatei Zevit, teologut hebre, të vetëquajtur “Mesia” i ri. Kështu...

Xhamia e Plumbit në Berat, destinacion religjioz mes kultit dhe historisë

  Vendet e kultit në Shqipëri janë shndërruar tashmë dhe në destinacione turistike gjatë sezonit dimëror. Këto vende tregojnë bashkëjetesën tonë fetare dhe kanë vlera...

Rikard Ljarja: Pionieri i kinemase se re shqiptare; Nga Mevlan Shanaj

Rikard Ljarja, aktor regjisor shkrimtar. Pionieri i kinemase se re shqiptare. Per vite te tera ishte shnderruar si pjesetar i familjeve tona nga paraqitja...

Libri rikthen ne skene aktoren Anisa Markarian!

    Nga Ilir Shyta Rikthehet në skenë Anisa Markarian. Gracka e saj ka qenë romani i ri “15 ditë prilli”, që ajo promovoi në ambientet e...

Follow us

50,000FansLike
20,000SubscribersSubscribe

TE FUNDIT NGA TV BERATI DHE QARKU BERAT