rajonal

meta.jpg

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, presidenti Meta: Mesazhe inkurajuese, bashkëpunimi rajonal duhet të jetë gjithëpërfshirës

Mesazhet e sotme të Samitit BE-Ballkani Perëndimor janë inkurajuese.Perspektiva europiane e rajonit jetësohet përmes reformave të besueshme, në themel të të cilave qëndrojnë parimet dhe vlerat europiane të demokracisë, të drejtave themelore dhe sundimit të ligjit.Mirënjohës për mbështetjen politike dhe… Read More »Samiti BE-Ballkani Perëndimor, presidenti Meta: Mesazhe inkurajuese, bashkëpunimi rajonal duhet të jetë gjithëpërfshirës

095bb306-10a5-44ce-b536-c9d132b9be5d.jpg

Manastirliu në Komitetin Rajonal për Europën të OBSH: Së shpejti kontratë e re me Pfizer për 500 mijë doza brenda vitit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, e cila drejton Sesionin e 71- të Komitetit Rajonal për Europën të OBSH, që po zhvillon punimet në Kopenhagen të Danimarkës, tha se Shqipëria është një ndër vendet e cila e ka… Read More »Manastirliu në Komitetin Rajonal për Europën të OBSH: Së shpejti kontratë e re me Pfizer për 500 mijë doza brenda vitit

dash-shba.jpg

DASH pro nismës ‘Open Balkan’: Tregu i Përbashkët Rajonal, esencial për përparimin e Ballkanit Perëndimor!

Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht vijimin e përpjekjeve në Ballkanin Perëndimor për të thelluar dhe forcuar integrimin gjithëpërfshirës rajonal, në bazë të rregullave dhe standardeve të BE-së, shprehet në një deklaratë për Zërin e Amerikës një zëdhënës i Departamentit amerikan… Read More »DASH pro nismës ‘Open Balkan’: Tregu i Përbashkët Rajonal, esencial për përparimin e Ballkanit Perëndimor!

Screenshot_20-3-770x437-1.png

“Open Balkan”, Gjermania: Çdo bashkëpunim rajonal në Ballkanin Perëndimor është i dobishëm

Gjermania e mbështet hapur iniciativën e re në rajon ”Open Balkan”. Në një përgjigje për mediat e Kosovës, qeveria gjermane prononcohet se çdo bashkëpunim rajonal në Ballkanin Perëndimor është i dobishëm dhe e rëndësishme është të jetë gjithpërfshirëse. “Çfarëdo bashkëpunimi rajonal… Read More »“Open Balkan”, Gjermania: Çdo bashkëpunim rajonal në Ballkanin Perëndimor është i dobishëm

rama-2-300x188.png

Rama në Forumin Ekonomik Rajonal: Bashkimi duke ndjekur 4 liritë themelore të BE, do të ketë më shumë perspektivë dhe paga të mirëpaguara

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në Forumin Ekonomik Rajonal që po mbahet në Shkup, vendosi theksin në rëndësinë që ka bashkimi i rajonit të Ballkanit në një të vetëm. Kjo sipas tij do të thotë më shumë vende… Read More »Rama në Forumin Ekonomik Rajonal: Bashkimi duke ndjekur 4 liritë themelore të BE, do të ketë më shumë perspektivë dhe paga të mirëpaguara

vucic-rama-zaev-sastanak.jpg

Forumi Ekonomik për Bashkëpunim Rajonal bën bashkë Ramën, Vuçiç dhe Zaev. I ndryshohet emri ‘Shengenit Ballkanik’, zbardhen të gjitha marrëveshjet që do të firmosen sot

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndodhen në Shkup prej dy ditësh ndërsa sot po mbahet dhe me praninë e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ‘Forumi Ekonomik për Bashkëpunimin Rajonal” Të pranishëm gjatë Forumit,… Read More »Forumi Ekonomik për Bashkëpunim Rajonal bën bashkë Ramën, Vuçiç dhe Zaev. I ndryshohet emri ‘Shengenit Ballkanik’, zbardhen të gjitha marrëveshjet që do të firmosen sot