Ky suplement që gjendet në ushqimet që konsumojmë po bën kërdinë me mpiksjen e...

Nga çamçakëzi pa sheqer te pasta e dhëmbëve apo produktet e pjekura, ksilitoli përdoret gjerësisht si zëvendësues i sheqerit dhe është promovuar si një...

Studimi/ Ndryshimet imune të shkaktuara nga stresi mund të ndihmojnë në përhapjen e kancerit

Dekada kërkimore kanë vërtetuar se stresi kronik – nga shqetësimet për paratë, problemet e punës, tensionet familjare ose burime të tjera – shkaktojnë ndryshime...

A duhet të konsumojë fëmija im sheqer?

Shumica prej nesh hanë shumë sheqer. Në fakt, Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon që ne duhet të reduktojmë sasinë e sheqernave që konsumojmë. Por...

Simptomat e problemeve të mëlçisë

Sëmundje të ndryshme, simptoma të ngjashme Ka më shumë se 100 sëmundje të ndryshme të mëlçisë. Ato kanë shkaqe të ndryshme, duke përfshirë: Infeksion Shumë alkool Medikamente Obezitet Kancer Edhe pse...

Melatonina dhe gjumi

Melatonina nuk prodhohet vetëm nga truri, por dhe ne organe te tjera. A e keni menduar ndonjehere se problemet me gjumin shkaktojne dhe infarkt...

5 rreziqe shëndetësore që duhen shmangur gjatë verës

5 rreziqe shëndetësore që duhen shmangur gjatë verës Një ditë në pishinë ose plazh, duke ecur në shtigje për një shëtitje, një gatim në park...