Sqarim, kush është gruaja e Bilalit?

Nga Ylli Dylgjeri U bene disa telefonata kureshtaresh qe me pyesin se cili eshte Bilali? Pse e tha Meta gruaja e Bilali? Atehere, si e di...

Po ikën ti zysha? Udh’e mbarë të qoftë!

Nga Flora Xhemani Baba* Po pse xhanëm sa herë që vendosni të ikni, shani Shqipërinë? Ajo jua ka fajin që po ikni? Nuk mjafton që e...

Elvis Naçi nuk është Kryeministri

Nga Erl Kodra "After writing"/ Elvis Naçi nuk është Kryeministri Dje shkrova një tekst për Mustafa Nanon. Sigurisht, ato që shkruaj kanë një arsye, dhe shkaku...

Zef Zorba: Poezia hermetike “Një gozhdë”, sugjestionuese

  Termi hermetizëm në pamje të parë është relacion i vështirë në komunikimin midis lexuesit dhe tekstit. Në fakt është më shumë se kaq. Gjuha...

Princeshe Huriye, kopshti qe e ndertoi Erion Veliaj? Ja si eshte e verteta!

Nga Adnan Yildizoglu Duke marr shkas nga lajmi i pa vertete dhe aspak i hijshem qe po lexoj, ndiej si detyrim moral te kunderpergjigjem dhe...

Berat-Fier, rruga që ka humbur udhën…

  Nga Namir LAPARDHAJA* – Pamjet në foto janë të aksit nacional Berat-Fier, i cili, siç shihet, nuk përmbush asnjë kriterë të rrugës automobilistike. Për parantezë, ju...

Për çdo situatë ka zgjidhje, jo vetëgjyqësi

Nga Edlira Durmishaj* Të kujdesesh për njerëzit, objektet rreth teje, jetën, veten, është akt maturimi. Në një thënië profetike gjejmë këtë postulat të lartë “Padyshim se gjaku...

Termeti 10 ballesh per te cilin nuk iu flet askush

      Nga Kreshnik Osmani Sapo pashë në tv një reklamë rrënqethëse. Një rrjet supermarketesh të një oligarku shqiptar paraqet në reklame në tv se produktet e...

Rreth “SHOQERISE SE SPEKTAKLIT” te Guy Débord dhe realiteti shqiptar

Nga Besnik ALIAJ – Ne se doni te kuptoni cpo ndodh sot ne Shqiperi dhe vende te tjera te ngjajshme ne nje epoke “post-demokraci” lexoni...

Si i shkatërroi komunizmi kishat e Beratit?

Nga Kastriot DERVISHI* – Kishat e shkaterruara në Berat dhe rreth tij Të dhënat dhe faktet për objektet e kultit kristian janë të shumta si për...

Follow us

50,000FansLike
20,000SubscribersSubscribe

TE FUNDIT NGA TV BERATI DHE QARKU BERAT