mushkëritë

palermo.jpg

Zjarret në Itali/ Shkrumbohen mushkëritë e gjelbra të Palermos, flakët rrethojnë kishën, bllokohen qindra besimtarë

Një natë e gjatë zjarresh ishte mbrëmja e kaluar në provincën e Palermos, Itali. Madonie po digjet ndërsa flakët shpërthyen në zonën Petralie dhe në zonën Geraci Siculo. Shumë njerëz kanë humbur bizneset dhe kanë parë flakët të arrijnë në… Read More »Zjarret në Itali/ Shkrumbohen mushkëritë e gjelbra të Palermos, flakët rrethojnë kishën, bllokohen qindra besimtarë

3e5581a2991d4fd6753f636969e09def_XL.jpg

Flakët bëjnë “hi e pluhur” mushkëritë e gjelbra të vendit tonë, Ministria e Mbrojtjes përditëson të dhënat: 7 vatra zjarri aktive, situata kritike në Dukat

Foto ilustruese. Në të gjithë vendin janë aktive 7 vatra zjarri. Në Dukat situata është kritike, pasi era ka ndikuar në përhapjen e flakëve, duke shtuar intensitetin e tyre. Rreth 200 trupa nga Forcat e Armatosura janë në gatishmëri për… Read More »Flakët bëjnë “hi e pluhur” mushkëritë e gjelbra të vendit tonë, Ministria e Mbrojtjes përditëson të dhënat: 7 vatra zjarri aktive, situata kritike në Dukat

malaria-770x433-1.jpg

Avancon shkenca e trajtimit ndaj Covid-19, kjo është bima që mbron mushkëritë tuaja nga virusi i rrezikshëm

Një bimë, substanca kryesore e së cilës është një ilaç i linjës së parë kundër malaries, por edhe një bazë për përgatitjet e tjera anti-malarike, duket se është arma tjetër në luftën kundër koronavirusit të ri, siç tregohet nga gjetjet… Read More »Avancon shkenca e trajtimit ndaj Covid-19, kjo është bima që mbron mushkëritë tuaja nga virusi i rrezikshëm

kishi.jpg

Jeni të prekur me Covid-19 dhe i keni mushkëritë e ngarkuara? Ja instrumenti që duhet t’i fryni që të ‘shpëtoni’

Fizioterapisti, Erion Hiluku, ka dhënë rekomandime të fizioterapisë respiratore dhe ushtrimeve fizike për personat e prekur nga Covid-19. Ai gjithashtu ka treguar, gjatë një interviste në “TV Klan”, dhe një ushtrim me anë të një instrumenti me të cilin personat e… Read More »Jeni të prekur me Covid-19 dhe i keni mushkëritë e ngarkuara? Ja instrumenti që duhet t’i fryni që të ‘shpëtoni’

dora-e-foshnjes-Photo-Pixabay.jpg

Pagëzimi i shkaktoi vdekjen, ekspertiza zbuloi ujë në mushkëritë e foshnjes 6 muajshe. Revoltohen fort qytetarët: Kjo duhet të marrë fund

Kisha Ortodokse në Rumani po përballet me një presion qytetar për të ndryshuar ritualet e pagëzimit, pasi një foshnjë vdiq pas një ceremonie, e cila përfshin zhytjen e foshnjave tre herë në ujë të shenjtë. Foshnja 6-javëshe pësoi një arrest… Read More »Pagëzimi i shkaktoi vdekjen, ekspertiza zbuloi ujë në mushkëritë e foshnjes 6 muajshe. Revoltohen fort qytetarët: Kjo duhet të marrë fund

cfare-ndodh-me-mushkerite.jpg

STUDIMI/ Lajm i mirë për të mbijetuarit nga Covid-19: Mushkëritë e dëmtuara mund të…

Covid-19 kryesisht prek mushkëritë tek individët e infektuar dhe dëmton alveolët (thasët e vegjël të ajrit) dhe indet përreth duke shkaktuar pneumoni. Ndërsa ndërpritet transferimi i oksigjenit, individët e infektuar fillojnë të përjetojnë simptoma si kollitja dhe gulçimi. Në raste… Read More »STUDIMI/ Lajm i mirë për të mbijetuarit nga Covid-19: Mushkëritë e dëmtuara mund të…

kellici.png

‘Korrupsioni vret çdo ditë mushkëritë tona’, Këlliçi: Paguajmë Erionin, por punën e bëjnë delet

Kryetari i FRPD Belind Këlliçi ka publikuar në faqen e tij në Facebook një pamjet e një angazhimi të të rinjëve demokratë për pastrimin e zonës së lënë në harresë në Kombinat. “Në Tiranë, plehrat janë tagji për bagëtitë. Ironikisht… Read More »‘Korrupsioni vret çdo ditë mushkëritë tona’, Këlliçi: Paguajmë Erionin, por punën e bëjnë delet