Anti-çifutizëm në rritje në SHBA

Rritja e rasteve të antisemitizmit në Shtetet e Bashkuara arriti nivelin më të lartë në vitin 2022, njoftoi Lidhja Anti-Mohimi dhe Shpifja (ADL), një...

Zaev kërcënon më shtyrje të zgjedhjeve të 12 prillit

Udhëheqësi i partisë në pushtet në Maqedoninë Veriore, Aleanca Socialdemokrate (LSDM), Zoran Zaev, tha që zgjedhjet e parakohshme parlamentare në vend do...

Nafta ruse, jo më në BE

Që nga sot, Evropa ka vendosur ndalimin e importit të karburantit rus të naftës dhe produkteve të tjera të naftës, duke reduktuar kështu edhe...

Facebook dhe Instagram bllokojnë llogari neo-fashiste në Itali

Llogaritë e dy grupeve neo-fashiste italiane dhe disa prej anëtarëve të tyre, u bllokuan në rrjetet sociale Facebook dhe Instagram, me arsyetimin...

Mbyllet epoka Kastro në Kubë!

Në pjesën tjetër të botës njerëzimi udhëtonte në hapësirë, më pas zbriste në Hënë, shembte Murin e Berlinit dhe interneti përhapej masivisht. Por, në një...

FT: Problemet e Bidenit për shkak të “lojës turke” me avionë

Nisma e re e Turqisë, e cila ka një problem të gjatë me avionët luftarakë, për të blerë F-16 dhe pajisje amerikane për të...