Ndërtimi i puseve dhe i çezmave në qytetin e Beratit

Nga Ajet NALLBANI Qysh në kohët më të lashta sigurimi i ujit të pijshëm ishte problemi kryesor në zhvillimin e qyteteve dhe në sigurimin e...

Çfarë mund të na ofrojë letërsia?

Nga Namir LAPARDHAJA Diku kam lexuar se Johan Stuart Mill-in aty rreth moshës njëzetvjeçare e ka kapluar një dëshpërim i rëndë, duke u bërë i...

Monumentet antike dhe mesjetare në luginën e Osumit

Neritan CEKA “Monumentet” Tiranë 1973 ( 5-6 ) fq 121-134. Shoqërohet me 14 figura dhe 3 tabela. Rezultatet e dy ekspeditave, Kalaja e Mbolanit, pozicioni, linja...

Rreth “SHOQERISE SE SPEKTAKLIT” te Guy Débord dhe realiteti shqiptar

Nga Besnik ALIAJ – Ne se doni te kuptoni cpo ndodh sot ne Shqiperi dhe vende te tjera te ngjajshme ne nje epoke “post-demokraci” lexoni...

Lamtumirë Vlash!

Nga Kastriot DERVISHI* Vlash Pambuku Gazetar dhe fotograf sportiv. Lindi në lagjen Mangalem më 31 janar 1934. Gjithë jetën e tij ja ka kushtuar gazetarisë sportive...

Roli i Beratit në Shpalljen e Pavarësisë

Nga Elton Çela Muaji nëntor është cilësuar përherë një muaj i shenjtë për shqiptarët për shkak të datave të rëndësishme historike kombëtare, të cilat lidhen...

Aktorja nga Berati që synon majat, realizon filmin e jetës me Sofia Loren

Nga Anisa Demiraj Ndër shqiptarët që kanë ngritur lartë emrin e Shqipërisë është edhe Xhilda Lapardhaja vajza e re nga Berati, aktore shume e njohur...

Kasem Trebeshina: Lamtumira e paralajmëruar në heshtje

Dje në Shqipëri ka mbërritur lajmi qoftë për ndarjen nga jeta, ashtu dhe përcjelljen e shkrimtarit Kasem Trebeshina në banesën e fundit, në një...

Studimi: ateistët, potencialisht më të shthurur dhe më të rrezikshëm në aspektin moral

Një studim social i pazakontë, ka zbuluar se ateistët janë më lehtë të dyshuar për veprime të ulëta sesa të krishterët, muslimanët, hindusët apo...

Ndahet nga jeta Mihal Luarasi

Ndahet nga jeta dramaturgu dhe regjisori i njohur Mihal Luarasi. Ai është shuar në moshën 88-vjeçare për arsye shëndetësore. “Intrige dhe dashuri” e Shilerit...

Follow us

50,000FansLike
20,000SubscribersSubscribe

TE FUNDIT NGA TV BERATI DHE QARKU BERAT